July 13, 2024
Türkiye

Abdi İpekçi Arena yıkılıyor!

Türkiye’nin en büyük üçüncü salonu olan Abdi İpekçi Arena yıkılıyor!

İlk açıklama 2017 yılının Nisan ayında yapılmış Abdi İpekçi’nin yerine yepyeni ve modern bir tesis inşa edileceği söylenmişti.

Aylar sonra Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu’ndan yeni bir açıklama geldi.

Türkoğlu, “Göreve geldiğimiz ilk günden beri, ulusal basketbol gelişim hamlelerimizin en önemli parçalarından biri olan tesisleşme üzerinde titiz bir çalışma yürütüyoruz. Türk basketbolunun geliştirilmesi ve ülkenin tamamına yayılması amacıyla yapılan bir dizi çalışmanın sportif başarının artırılması bölümünde, bugüne dek hiç gerçekleştirilmemiş dev bir projeye imza atmak ve önemli bir eksikliği gidererek milli takımlarımıza ve gençlerimize Avrupa’da ve dünyada örnek olabilecek bir tesis kazandırmak istiyoruz.

Türkiye Basketbol Federasyonu olarak tüm sporcularımızın, hakemlerimizin, antrenörlerimizin ve
diğer profesyonellerin kamp ve seminerlerini tek çatı altında toplayacak bu projeyle, Türk basketboluna tesis anlamında katacağımız değerin nesilden nesile yaratacağı etkiyi görmek için
sabırsızlanıyoruz.

Basketbol Gelişim Merkezi, başta milli takımlarımız olmak üzere tüm basketbol ailesine en üst seviyede hizmet sunacağı gibi, halka açık özel alanlarıyla da basketbolun Türk halkıyla kucaklaşması misyonumuzda önemli rol oynayacak.’’ Açıklamasını yaptı.

Yıkım işlemleri başlatıldı!

Abdi İpekçi Spor Salonu’nun tahliye ve yıkım işlemlerinin başlatıldı!

Hidayet Türkoğlu: “Abdi İpekçi Spor Salonu, oyuncusundan antrenörüne, salon personelinden taraftara kadar tüm basketbol ailesine unutulmaz hatıralarla dolu, 30 yıla yakın süreli bir hizmet verdi. Ümit ediyorum yerini alacak bu yeni ve modern basketbol gelişim merkezinde de nice başarılar ve nice unutulmaz hatıralarla kucaklaşıyor olacağız. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun’’ sözleriyle açiklamasini bitirdi.”

Türkiye 15 Mayıs 2004’te “Aynı Gökyüzü Altında” sloganıyla 49. Eurovision Şarkı Yarışmasına ev sahipliği yaptı.🇹🇷 #Eurovision2004 #istanbul pic.twitter.com/rqNQeEuhi6

— Eurovision 2018 (@Eurovisn_Turkey) 15 Mayıs 2017

Eurovision anılarımız tarihe gömülüyor!

2004 yılında ilk kez Türkiye’de düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması Abdi İpekçi Spor Salonunda yapıldı.Sema gösterisi ve çini projeksiyonları ile başlayan programda teknik ve organizasyon kusursuzdu, puanlama öncesi sahneye çıkan Anadolu Ateşi ekibi de beğeni topladı. Organizasyonun sunuculuğunu Meltem Cumbul ve Korhan Abay üstlendi. Athena, “For Real” şarkısı ile Türkiye’ye dördüncülüğü getirdi. Ukrayna temsilcisi Ruslana “Wild Dances” ile birinci oldu.

Abdi İpekçi Arena, 2001 Avrupa Basketbol Şampiyonası ile 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası’nda kullanılan salonlardan biriydi.