Kosova Eurovision’a katılmak için başvuru yapmaya hazırlanıyor

0

Kosova devlet kanalı RTK, Eurovision’a ilk kez katılmak üzere başvuru yapmaya hazırlanıyor.

RTK, geçtiğimiz yıl ilk kez Festivali i Këngës në RTK’yi düzenleyerek gelecekteki Eurovision temsilcinin ve şarkının ulusal finalle belirleneceğini açıklamıştı. Bu yarışmanın 2025 yılında tekrar düzenleneceği duyuruldu. Ayrıca RTK, 2025 Eurovision’a katılmak için yakında Avrupa Yayın Birliği’ne (EBU) başvuruda bulunmaya hazırlanıyor.

RTK, Kosova müzik endüstrisini tanıtmak amacıyla Festivali i Këngës në RTK’yi düzenledi ve Eurovision’a katılmaya istekli olduklarını gösterdi.

“İlk baskıda olduğu gibi, Yönetim Kurulu güçlü bir destekçi olacak ve tüm çalışma sürecinde proaktif bir rol oynayacak. RTK, Festivali i Këngës në RTK birincisini Kosova’yı Eurovision’da temsil etmesi için yakında EBU’ya başvuruda bulunacak.”

Kosova’nın Eurovision’a katılması için birçok ülkeden destek aldıkları da açıklandı. Ancak Kosova’yı tanımayan bazı ülkelerden de siyasi nedenlerden dolayı sürekli engeller çıkıyor.

Kosova’nın Eurovision’a katılabilmesi için öncelikle Avrupa Yayın Birliği’ne üye olması gerekiyor. Kosova’nın uluslararası statüsü tartışmalı ve eski Yugoslavya’daki diğer ülkeler, ülkenin bulunduğu toprakların kendilerine ait olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle Kosova, diğer Avrupa ülkeleri gibi uluslararası tanınma konusunda zorluk yaşıyor.

Kosova’nın Eurovision’a katılıp katılmayacağı önümüzdeki aylarda belli olacak.

Kaynak: rtklive.com

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir