July 20, 2024
Eurovision 2025

Kosova 2025 Eurovision’a katılmak için başvuru yaptı

Kosova 2025 Eurovision’a katılmak için başvuru yaptı

Kosova devlet kanalı RTK, 2025 Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmak için resmi başvuru yaptı. Başvuru, Avrupa Yayın Birliği’ne (EBU) 6 Haziran’da gönderildi.

RTK Genel Müdürü Shkumbin Ahmetxhekaj, Eurovision Yürütme Kurulu’ndan Eurovision’a katılmak için davet beklediğini belirtti. Kurul, 2015 yılında Avustralya’yı Eurovision’a davet etmişti.

Ahmetxhekaj mektupta “RTK’ya gelecek yıl Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmak için bir davet gönderilmesini değerlendirmenizi rica ederiz. Katılımımız sadece Kosova’nın yeteneklerini sergilemekle kalmayacak, aynı zamanda Eurovision’un temsil ettiği kapsayıcı ruhu ve kültürel değişimi güçlendirecektir. Eurovision Şarkı Yarışması’nın müzik, çeşitlilik ve birlikteliği kutlayan apolitik bir etkinlik olduğuna güçlü bir şekilde inanıyoruz, bu değerler milletimizle derinlemesine örtüşüyor.” dedi.

Ahmetxhekaj ayrıca Avrupa Yayın Birliği’nin 1999 yılında RTK’nın kurulmasında önemli bir rol oynadığını hatırlatarak, “Avrupa Yayın Birliği’nin kamu yayıncısı olarak misyonumuzda yer alan bu hedefe ulaşmamıza yardımcı olmasını bekliyoruz.” ifadesine yer verdi.

RTK’nin bir şarkı festivali başlattığı ve bu yıl ikinci baskının düzenleneceği, kazanan şarkının Kosova’yı Eurovision’da temsil etmesinin umulduğu da belirtildi.

Kosova’nın Eurovision’a katılımı yakında Avrupa Yayın Birliği ve Eurovision Yürütme Kurulu tarafından değerlendirilecek.

Kaynak: RTK