“Ev sahibi şehrin Eylül’de belirlenmesi çok geç”

0

2025 Eurovision’a ev sahipliği yapabilecek mekanlar, ev sahibi şehrini Eylül ayında açıklayacak olan devlet kanalı SRG SSR’yi eleştiriyor. Bu yüzden, daha hızlı bir iletişimde bulunmaları bekleniyor.

“Schweiz am Wochenende” gazetesine konuşan mekan sahipleri bu kararın çok geç olduğunu belirtiyor. Eurovision’a ev sahipliği yapabilecek mekanlar, diğer etkinlikler için de yoğun talep görüyor ve konserler genellikle bir yıl öncesinden rezerve ediliyor. Bu durum, bazı mekanların şimdiden yarıştan çekilmesine yol açtı. Örneğin, Zürih’teki Swiss Life Arena, aylar öncesinden rezerve edilmiş etkinlikler nedeniyle Eurovision yarışından çekildi.

Diğer aday mekanlar, SRG SSR’den hızlı bir yanıt bekliyor. Eurovision için mekanları altı ila sekiz hafta boş tutmak veya etkinlikleri ertelemek pahalıya mal oluyor. Özellikle resmi başvuru yapıp ev sahipliği yapamazlarsa bu durum daha da maliyetli olacak. Örneğin, Basel Eurovision’a ev sahipliği yaparsa, St. Jakobshalle’deki birkaç etkinliğin tarih değiştirmesi gerekecek. Aynı durum, ev sahipliği yapmak için istekli olan Zürih’teki Hallenstadion’da planlanan 12 etkinlik için de geçerli.

Hallenstadion’un genel müdürü Philipp Musshafen bu durumu şöyle açıklıyor: “Eylül’de bir karar almak gerçekten çok geç olur. Çünkü etkinlikleri kabul etmeye devam etmeliyiz, aksi takdirde altı hafta boyunca hiçbir rezervasyon olmadan boş kalma riskiyle karşı karşıya kalırız.”

SRG SSR ise eleştirileri hafife alıyor. Diğer ülkelerin sekiz ay önceden şehir seçme uygulamalarına dayandıklarını belirtiyorlar. Ancak, planlanandan daha erken bir karar vermeleri de mümkün, tıpkı İsveç’in 2023 Temmuz ayında Malmö’nün bu yılki Eurovision’a ev sahipliği yapacağını açıklaması gibi.

2025 Eurovision’a ev sahipliği yapabilecek şehirler arasında Cenevre, Zürih ve Basel favori olarak görülüyor. Ev sahibi yapmak isteyen şehirlere buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: 20min.ch

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir