July 20, 2024
Eurovision 2025

Eurovision 2025: Dört şehir ev sahipliği için başvuru yaptı

Eurovision 2025: Dört şehir ev sahipliği için başvuru yaptı

Isviçre kanalı SRF, Cenevre, Basel, Zürih ve Bern’in Eurovision’a ev sahipliği yapmak için resmi başvuru yaptığını duyurmuştu. Bugün ise Zürih ve Bern resmi başvuru yapacağını açıkladı.

Zürih

Zürih şehri, 2025 yılında Eurovision’a ev sahipliği yapmak için resmi başvuru yaptı. Zürih, ülkenin en büyük kapasiteli 15 bin kişilik Hallenstadion’a sahip olduğu için ön plana çıkan birinci şehir olarak yer alıyor. Hükümet konseyi de 5 milyon franklık bir destekte bulunacak. Eurovision Köyü (Eurovillage) olmak üzere diğer tüm etkinlikler Zürih Gölü’nün kıyısında, Landiwiese’de gerçekleşecek. Zürih Kongre Merkezi’nin de resmi Eurovision lokasyonu olması planlanıyor. Ayrıca kongre binasının Euroclub’a ev sahipliği yapması planlanıyor.

Cenevre

Cenevre, başvuru dosyası hazırlayıp sunan ilk şehir oldu. Eğer Cenevre ev sahipliği yaparsa, yarışma 15 bin kişilik Palexpo’da gerçekleşecek.

Basel

Basel, Eurovision’a ev sahipliği yapmak için resmi başvuru yapan şehirler arasında yer alıyor. Olası ev sahipliğinde yarışma 12.400 kapasiteli St. Jakobshalle’de gerçekleşecek. Basel’in Eurovision’a ev sahipliği yapma şansını artırmak için 38 bin kişilik kapasiteli St. Jakob Stadyumu da gündeme gelmişti.

Bern & Biel

Başkent Bern ve Nemo’nun memleketi olarak bilinen Biel, Eurovision’a ev sahipliği yapmak için ortak başvuru yaptı. Ortak başvuru yapılmasına rağmen ulaşım altyapısının eksiklikleri nedeniyle ev sahipliği yapma şansı zayıf kalıyor. Olası ev sahipliğinde, Eurovision Bern’de bulunan ve inşaatı devam eden Festhalle’de gerçekleşecek. Mekanın Mart 2025’te açılması planlanıyor. Kura çekimi Biel’de, resmi açılış töreni ise Bern’de gerçekleşecek. Her iki şehirde de dev ekranlar kurulacak.

2025 Eurovision’un 12-18 Mayıs 2025 tarihleri ​​arasında düzenlenmesi bekleniyor.