July 20, 2024
Eurovision 2025

2025 Eurovision’a karşı referandum düzenlemek isteniyor

2025 Eurovision’a karşı referandum düzenlemek isteniyor

İsviçre basını, Federal Demokratik Birliği’nin (UDF), 2025 Eurovision Şarkı Yarışması için Hükümet finansmanına karşı referandumlar düzenlemeyi hedeflediğini duyurdu.

Federal Demokratik Birliği, Eurovision’a ev sahipliği yapmak isteyen şehirlerin başvurularına karşı referandum tehdidinde bulundu. Almanca konuşan Vergi Mükellefleri Birliği de Zürih’in paralarının Eurovision’a harcanmasını engellemek istiyor.

Sağcı muhafazakar UDF, Eurovision’un gerçekleştirilmesi için alınan tüm kredilerin halka sunulmasını talep ediyor. Partiden yapılan açıklamada, bu nedenle aday şehirlerdeki çeşitli Eurovision kredilerine karşı referandum başlatmak istediklerini belirtti. Partinin eleştirisine göre, tahmini 40 milyon frankı aşan maliyetlerin büyük bir kısmı vergi gelirleriyle finanse edilecek.

Parti, Eurovision’u “Satanizm ve Okültizm” olarak tanımladı ve Eurovision’un aslında neşeli bir halk festivali potansiyeline sahip olmasına rağmen, son yıllarda “başka bir yöne” doğru evrildiğini düşünüyor.

“Son zamanlarda antisemitik olaylar artmış durumda. İsrailli şarkıcı Eden Golan’a karşı yapılan protestolar Eurovision’un İsviçre’de gerçekleştirilmesinin önemli bir güvenlik riski taşıyabileceği endişesini de beraberinde getiriyor.”

Ayrıca, Bambie Thug örnek gösterilerek satanizm ve okültizmin kutlandığı giderek artan sayıda performans olduğu iddia ediliyor.

Geçen hafta şehir parlamentosunun 20 milyon franklık bir krediyi onayladığı Zürih’te, Vergi Mükellefleri Birliği de Eurovision’a karşı direnmek istiyor. Çarşamba akşamı, SVP’ye yakın bir organizasyon referandum kararını resmi olarak alacak.

Bern’in 2025 Eurovision’a ev sahipliği yapma teklifi, iki siyasi partinin ev sahipliği konusunda referandum yapma planları nedeniyle tehlikeye girdi. İki parti Bern’in kanton hükümetinin bütçesinden pay alma planına karşı referandum yapmayı hedeflediklerini duyurdu.

Referandumlar, İsviçre siyasi sisteminin önemli bir parçasıdır ve halkın herhangi bir üyesi referandum başlatabilir. Referandum düzenleme şartları, referandumu seçmenlere sunmak için şehirlerde ve kantonda 1.500 imzadan 10.000 imzaya kadar farklıdır.