July 20, 2024
Eurovision 2024

Soruşturmanın ardından EBU’da değişiklikler yapıldı

Soruşturmanın ardından EBU’da değişiklikler yapıldı

Avrupa Yayın Birliği, 2024 Eurovision’da gerçekleşen olaylardan sonra bağımsız bir soruşturma gerçekleştirmişti. Bu soruşturmanın ardından yeni bir direktör rolü oluşturdu.

Avrupa Yayın Birliği şu açıklamayı yaptı.

“EBU, soruşturmanın ardından Eurovision liderlik ekibinin güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koydu. Eurovision Direktörü adında yeni bir rol oluşturduk, bu kişi EBU genel müdür yardımcısı ve medya direktörüne rapor verecek. Bu, icra denetçisinin sorumluluklarını Eurovision üretimine, delegasyon başkanlarına ve üye ilişkilerinin inşasına ve günlük üretim sorunlarına odaklanacak şekilde kolaylaştıracak. Eurovision direktörü, mevcut icra denetçisinin ve Eurovision marka ve ticari başkanı adı verilen yeni bir rolün çalışmalarını denetleyecektir.”

“Eurovision Şarkı Yarışması’nın güçlenmeye devam etmesini sağlama konusunda kararlıyız ve katılımcı yayıncılar ve etkinliği seven milyonlarca insan dahil tüm paydaşların, bu etkinliğin başarıyla devam etmesi için en iyi niyetlerimizle hareket ettiğimizden emin olabilirler.”

Yeni Eurovision direktörü, EBU’nun genel müdür yardımcısı ve medya direktörü Jean Philip De Tender’a rapor verecek. Aynı zamanda şovun icra denetçisi Martin Österdahl’ı da denetleyecek. Henüz atanmış olmayan yeni direktör, ayrıca yeni oluşturulacak Eurovision marka ve ticari başkanını da denetleyecek.

Raporun arkasındaki uzman Pernille Gaardbo, öneriyi hazırlamak için her ülkenin delegasyon başkanları, yarışmanın yönetim kurulu üyeleri ve EBU/ESY çekirdek ekibi gibi Eurovision paydaşlarından 50’den fazla kişiyle görüştü.

Kaynak: EBU