Martin Österdahl mali sıkıntılar hakkında konuştu

0

Eurovision’un idari sorumlusu Martin Osterdahl, Dagens İndustri gazetesi ile yaptığı bir röportajda Eurovision’un karşı karşıya kaldığı engeller hakkında konuştu.

Son yıllarda yarışmanın yapılması için gereken mali rakamlar enflasyon, Rusya ve Belarus’un yarışmadan çıkışı ve diğer faktörler sebebiyle ciddi bir oranda arttı.

“Gelecek yıllarda Eurovision’un ticari kazanç olmadan devam etmesinin zor olacağını düşünüyorum. Hali hazırda altı büyük ünlü marka çok yıllı sponsor anlaşmalarıyla yarışmaya mali destek sağlıyor. Bundan öncesinde yarışma başta en çok katılımcı ülkelerin yayıncı kuruşları tarafından mali destek alıyordu.”

“Daha önceden yarışma yayın kuruluşlarının her yıl ödediği katılım ücretiyle finanse ediliyordu ancak yapım o kadar çok büyüdü ve yapım ücreti bu nedenle çok arttı ki bu ücret ayrılan bütçe karşında çok küçük bir rakam haline geldi.”

Bu durumda yarışmanın bağımsız olarak kalmasının hassas dengelere bağlı olduğunu söyleyen Österdahl aynı zamanda şunları söyledi:

“Ticari çıkarların içeriği asla kontrol etmemesi konusunda çok sıkı kurallarımız var: bu benim sorumlu olduğum alanlardan biri ama kamu kuruluşlarıyla çalışırken mali desteği eşit olarak en iyi şekilde kullanabilmek çok önemli. Eğer elinizde Eurovision ya da Melodifestivalen gibi hazineler varsa kamudan gelen parayı harcayıp ticari kazanç fırsatlarını kullanmamak tabiki kolayca eleştirilebilir.”

Kaynak: Dagens Industri

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir