Martin Österdahl İsrail’in katılımı ile ilgili konuştu

0

Eurovision’un idari sorumlusu Martin Österdahl, The Guardian gazetesine İsrail’in katılımıyla ilgilii açıklamalar yaptı.

Österdahl, İsrail’in şarkısına özel bir muamele yapılmadığını söyledi.

“Ben ve ekibim her bir şarkıyı tek tek inceliyoruz ve birçok durumda EBU üyeleri kararsız olduklarında önceden bize danışıyorlar. Bu danışmada, İsrail son iki şarkısı için bize başvurdu. Onları inceledik ve şöyle dedik “Maalesef bunların onaylanacağını düşünmüyoruz, bu yüzden değişiklik yaparak yeniden göndermeniz gerekecek.”

“Ne yazık ki, bir çatışma döneminde yaşıyoruz ve üyelerimiz arasında da etkilerini görüyoruz. Ancak 68 yıllık tarihinde Eurovision’un önceliği, siyasi mesajları sahneden uzak tutarak “siyasi olmayan bir etkinlik” olmaya devam etmek.

Österdahl, kalabalığın İsrail’i canlı yayında yuhalaması durumunda veya bir sanatçı sahnede anlık bir açıklama yaparsa organizatörlerin ne yapacakları konusunda yorum yapmaktan kaçınıyor ve katılımcılardan “bizi ayıran şeyler yerine bizi birleştiren şeylere odaklanmalarını” isteyeceklerini duyurdu.

“Eurovision, küresel çatışmaları çözmenin platformu değil. İnsanların endişeli olduklarını anlıyoruz, ancak sonuçta bu bir müzik gösterisi, bu bir aile eğlencesi ve buna odaklanmalıyız. Orta Doğu’daki bir çatışmayı çözmek için yetkin alan değiliz.”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından yarışmadan men edilmesinin neden İsrail’in men edilmediği sorulduğunda, iki durumun “tamamen farklı” olduğunu söylüyor. “Eurovision şarkı yarışması bir hükümetler arası yarışma değil, Avrupa’daki kamu hizmeti medya kuruluşları arasında bir yarışmadır.”

Kaynak: The Guardian

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir