July 13, 2024
Eurovision 2024

Martin Österdahl Eurovision sonrası ilk kez konuştu

Martin Österdahl Eurovision sonrası ilk kez konuştu

Eurovision’un yürütme danışmanı Martin Österdahl, 2024 Eurovision sonrası açıklamalarda bulundu.

Österdahl Eurovision’un büyük ilgi gördüğünü ve yüksek izlenme oranlarına ulaştığını belirterek gurur duyduğunu söyledi. Ancak, Eurovision’un daha önce “jeopolitik gerilimlerle” yaşadığını kabul etmekle birlikte, Malmö’deki durumun farklı olduğunu itiraf etti:

“Orta Doğu meselesi karmaşık. Beyaz Saray ve 10 Downing Street’te bununla mücadele ediyorlar, bu yüzden EBU gibi bir organizasyon için de zor olması şaşırtıcı değil. Gelecekte bunu nasıl çözeceğimize dair somut cevaplarım yok ama karar alma yetkisini daha net hale getirmeye ve iletişimi geliştirmeye odaklanacağız.”

Bağımsız bir soruşturmanın ardından, EBU organizasyon şemasında değişiklikler yaptı. Österdahl EBU’nun etkinliği yönetmek için daha fazla kaynak alacağından memnun olduğunu belirtti:

“Eurovision Şarkı Yarışması özellikle son dört yılda patlayıcı bir şekilde büyüdü ve etkinlik birçok açıdan organizasyonumuzun ulaşım kapasitesini aştı. Medya baskısı bizimkine benzeyen daha büyük bir spor etkinliğiyle karşılaştırırsak, biraz safça davrandığımızı ve gerçekten ihtiyaç duyduğumuz kaynaklara sahip olmadığımızı düşünüyorum”.

Yarışma sırasında Joost Klein’in diskalifiye edilmesi ve sahne arkasındaki ortam gibi birkaç başka tartışma da yaşandı. Bu konularla ilgili bazı hayranların hayal kırıklığı Österdahl’in büyük final sırasında yoğun bir şekilde yuhalanmasına yol açtı. Österdahl hayranların hayal kırıklıklarını dışa vurmak için bir çıkış noktası olmasına aldırmadığını söyledi:

“Odak noktamız, bu değişikliklerin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak ve herkesin buradan zarar görmeden çıkmasını sağlamaktı. Eğer hayal kırıklığı ve üzüntü için bir çıkış noktası gerekiyorsa, yuhalanmak benim için gayet kabul edilebilir. Önemli olan kimsenin zarar görmemesiydi.”

2024 yarışmasıyla ilgili olarak, Österdahl EBU ile delegasyonlar ve sanatçılar arasındaki iletişimde “açıkça bir kopukluk” olduğunu kabul ediyor.

“Yaz ve sonbahar boyunca, üye organizasyon içindeki iletişimin nasıl çalıştığını gözden geçireceğiz ve tüm bilgilerin EBU’dan, delegasyon başkanlarına ve sanatçılara kadar ulaşmasını sağlayacağız. Orada açıkça bir kopukluk olmuş.”

Kaynak: Göteborgs-Posten