Malmö Eurovision’a sıkı güvenlik önlemleri alarak hazırlanıyor

0

İsveç’in Malmö kenti, İsrail’in de katılacak olması nedeniyle Eurovision’a sıkı güvenlik önlemleri alarak hazırlanıyor.

Kur’an yakma eylemleri nedeniyle geçen Ağustos ayında güvenlik tehdidi seviyesinin yükseltildiği İsveç’te, İsrail’in Gazze’deki savaş devam ederken katılacağı Eurovision’a yönelik önlemler de sıkı tutuluyor.

Malmö kentinin güvenlik sorumlusu Ulf Nilsson, AFP’ye yaptığı değerlendirmede, “İsrail-Hamas arasındaki çatışma, İsveç’i etkileyen Ukrayna savaşı ve daha büyük bir hibrit savaş riski var, siber saldırılar var” dedi. Nilsson, “Zor dönemlerden geçiyoruz” diye ekledi.

İsveç’teki Filistinlilerin önemli bir bölümü Malmö’de yaşıyor. Bu nedenle İsrail ile Hamas arasındaki savaş Malmö’nün Eurovision hazırlıklarına farklı bir boyut kazandırıyor.

Malmö bu duruma alışık

Yaklaşık 360 bin kişilik nüfusunu 180’den fazla ülkeden insanın oluşturduğu çok kültürlü bir kent olan Malmö’de polis ise bu göreve hazır olduğunu duyurdu.

Polis sözcüsü Niels Norling, “Dünya genelindeki çatışmaların işimizi ve Malmölülerin günlük hayatını etkilediğini görmek bizim için sık karşılaşılan bir durum” dedi.

Norling, “Etkinliğin birkaç ay öncesinden bile İsrail’in Eurovision’a katılımına destek için de protesto için de gösteri izni talebi aldık” diye konuştu.

Eurovision yarışmasını Avrupa Yayın Birliği (EBU) ile birlikte organize eden İsveç kamu televizyonu SVT de tüm ayrıntıların düşüldüğünü açıkladı.

Kanalın yöneticilerinden Ebba Adielsson, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Her türlü senaryoya hazırlanıyoruz” dedi. Adielsson, etkinliğin gerçekleştirileceği Malmö Arena salonunun hem içinde hem de dışında gösteriler olacağını göz önünde bulundurduklarını ve buna göre hazırlandıklarını belirtti.

Kaynak: dw turkce

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir