July 24, 2024
Eurovision 2024 Lüksemburg Temsilci 2024

Lüksemburg’u Tali temsil edecek

Lüksemburg’u Tali temsil edecek

Lüksemburg devlet kanalı RTL, 31 yıl aradan sonra Eurovision’a geri dönerek temsilcisini ve şarkısını ‘Luxembourg Song Contest’ adlı ulusal final ile belirledi.

Tali ‘Fighter’ adlı şarkısıyla uluslararası jüri oylamasında birinci ve halk ikinci olarak Lüksemburg’u Eurovision’da temsil etmeye hak kazandı.

Şarkı, Mahmood’un ‘Soldi’ şarkısının yaratıcısı Dardust tarafından ortaya çıktı. Şarkının söz yazarlarından Manon Romiti, şarkının üç yıl önce bir erkek şarkıcı için yazıldığını, daha sonra Eurovision seçmelerinde Tali’ye verildiğini açıkladı.

Tali kimdir?

23 yaşındaki Tali Golergant, New York’ta yaşayan Lüksemburg asıllı bir şarkıcı, söz yazarı ve sinema oyuncusudur. Lizzy McAlpine, Sara Bareilles ve Lady Gaga gibi sanatçılardan etkilenen Tali, kendi benzersiz sesini oluşturmak için pop, indie ve R&B’yi bir araya getirir. 16 yaşındayken yazdığı ilk single’ı, ‘Temporary’ Spotify’da yaklaşık 70.000 dinlenmeye ulaşmıştır. 2021’de, ilk albümü olan “Lose you”yu yayınladı. Pandemiden sonra, kendi müzik grubu ile New York’ta mekanlarda sahne almaya başladı.