Finlandiyalı sanatçılar, İsrail’in Eurovision’dan men edilmesini istiyor

0

Finlandiyalı sanatçılar, Gazze savaşı nedeniyle İsrail’in Eurovision’dan men edilmesini istedi. Aralarında sanatçıların ve müzik endüstrisi yetkililerinin yer aldığı 1400 kişi, imza toplayarak İsrail’in 7-12 Mayıs’da İsveç’in Malmö şehrinde düzenlenecek şarkı yarışmasına katılmasına izin verilmemesini talep etti.

Sanatçılar, İsrail’in katılımının engellenmemesi durumunda Finlandiya’nın yarışmadan çekilmesini de istedi. Finlandiya’nın devlet kanalı YLE, yarışmayı düzenleyen Avrupa Yayın Birliği’nin (AYB) alacağı tutumun yakından takip edildiğini aktardı.

Bildiriye imza atan yazarlardan Lukas Korpelainen, ülkede İsveççe yayımlanan Hufvudstadsbladet gazetesine, “İsrail’in Eurovision Şarkı Yarışması’na katılıp imajını düzeltmeye çalışmasının” doğru olmadığını savundu.

İsrail’in katılmasını istemeyen ve bildiriye imza atanlar arasında, Finlandiya’yı 2011’deki Eurovision’da temsil eden müzisyenler Olavi Uusivirta, Paleface ve Axel Ehnström de yer alıyor.

Sanatçılar, YLE’nin Ukrayna savaşı nedeniyle 2022’de Rusya’nın Eurovision’dan men edilmesi için çağrı yapan ilk yayıncılardan biri olduğunu hatırlatarak, Gazze savaşında böyle bir adım atılmamasını “çifte standart” diye niteledi. AYB daha sonra Rusya’nın yarışmaya katılmasına izin vermemişti.

Öte yandan AYB’den aralıkta yapılan açıklamada, yarışmanın siyasi olmadığı ve 50 yıldır Eurovision’a katılan İsrail’in İsveç’teki müsabakada da yarışacağı bildirilmişti.

Bunun üzerine İzlandalı sanatçılar da ortak bildiri yayımlayarak İsrail’in katılımının boykot edilmesini istemişti. Sanatçılar, İsrail’in katılması durumunda İzlanda’nın yarışmadan çekilmesini talep etmişti.

Danimarka devlet kanalı DR boykot çağrılarını desteklemeyeceğini açıkladı.

Kaynak: indyturk

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir