“Eurovision dünyadaki sorunları çözmek için bir sahne değil”

0

Avrupa Yayın Birliğinin referans grubunun başkanı Bakel Walden, 20 Minuten ile yaptığı röportajda bu yıl Eurovision’da yaşanan olaylar hakkında konuştu.

Walden, Eurovision için zor bir yıl olduğunu hissettiğini itiraf etti.

“Bu benim başkan olarak ilk yılım olduğu için sınırlı bir kıyaslama sürem var. Ancak uzun süredir yanımda olan birçok kişi, tarihi olarak zor bir Eurovision’dan bahsetti. Son haftalar ve günler göz önüne alındığında, onlara inanıyorum.”

İsrail’in katılımı hakkında konuştu.

“Kutuplaşma haftalardır yerinde ve delegasyonlarda hissediliyordu. Temel olarak, herkesin özgürce fikirlerini ifade etmesi önemlidir. Birçok milliyet bir araya geldiğinde bu önemli bir parçadır. Ancak Eurovision’da müzik ve yaratıcılığın ön planda olması da aynı derecede önemlidir. Eğer sonunda sadece kendi duruşlarını dayatmak söz konusu olursa, o zaman yaratıcılığın yerine sadece çatışma kalır. Böyle bir ortamda, Eurovision’un başlangıç fikri olan birleştirmek yerine bölmek, için yer kalmaz.”

Joost Klein’in diskalifiye edilmesinin doğru bir karar olduğunu söyledi.

“Evet. Ve inanın ki, ek bir krizden kaçınmayı çok isterdik. Bu durumu, Eurovision katılımcılarının seçilmiş olduğu kurullar yoğun bir şekilde tartıştı. Karar doğruydu: Bir prodüksiyon çalışanına karşı kabul edilemez bir davranış vardı. Bir prodüksiyonda 1000’den fazla insan güvenli bir şekilde çalışmak istiyorsa, sadece net davranış kuralları olması değil, aynı zamanda bunların kesin bir şekilde uygulanması gereklidir. Avrupa Yayın Birliği sorumlu üyeleri de bunu yaptı.”

Avrupa Yayın Birliği gelecekte ne yapmayı planlıyor?

“Temel olarak, analiz sırasında Malmö’deki güzel deneyimlere bakmakla yetinmek istemiyoruz. Ben de biraz “düzeltmeye” ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Sözel nefret ve kışkırtmayı görmezden gelemeyiz. Aynı derecede önemli olan: Eurovision, dünyanın tüm sorunlarını çözmek için bir sahne değildir. Bu konuda da net sınırlar koymalıyız. Katılımcı ülkelerle, sanatçılarla yapıcı bir diyalog başlatacağız. Malmö’den bazı ev ödevleri aldık.”

Bu yılki organizasyonu değerlendirdi.

“İki yarı final ve final büyük bir eğlence sundu. Sanatçılar, sahne, ışık ve yerinde yapılan tüm organizasyon dünya standartlarındaydı. Ancak, giderek artan kutuplaşma dönemlerinde böyle bir etkinliğin zorluklarını da gördük. Bu, hem genel değerlendirmemizin hem de geleceğe bakışımızın bir parçasıdır.”

Walden, gelecek yıl kendi ülkesi İsviçre’de yarışmanın prodüksiyonunda yer alacak. İsviçre’nin kazanmasının üzerinden sadece birkaç gün geçmesine rağmen hazırlıkların şimdiden başladığını söyledi.

“Şu anda tartışılan birçok konu var. Denetleme kurulumuz birkaç hafta içinde yeniden bir araya gelecek. Yani 2025 Eurovision, sahne arkasında şimdiden başladı. Şehrin yaz aylarında açıklanması bekleniyor. Eurovision mekan için çok büyük bir fırsat, dolayısıyla adil ve iyi hazırlanmış bir yaklaşıma ihtiyaç var.”

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir