Eurovision 2024: SVT İsrail’in katılımı ile ilgili bir açıklama yaptı

0

İsrail’in Eurovision’dan men edilmesi için protestolar devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 1000 İsveçli sanatçı ortak bir çağrıyla İsrail’in Eurovision’dan men edilmesi için bir imza kampanyasını desteklediği bildirildi. Kampanyaya katılanlar arasında Eric Saade (2011) ve Malena Ernman (2009) gibi birçok ünlü isim yer aldı.

İmza kampanyasının basında yer almasının ardından İsveç devleti SVT, İsrail’in katılımıyla ilgili resmi bir açıklama yaptı.

“İsrail’in Eurovision’daki katılımı tartışma yaratıyor ve bugün İsveçli sanatçılardan bir çağrı görüyoruz. Bu çağrıda, EBU’yu İsrail’i 2024 Eurovision’dan men etmeye çağırıyorlar. Yarışmaya kimlerin katılacağına EBU karar verir ve ev sahibi olarak, SVT EBU’nun kararına uyar.

Bu derin karmaşık çatışmada insanların çektiği acı korkunç. Kimse şu anda Gazze’deki durumdan veya Hamas’ın İsrail’e saldırısından etkilenmemiş olamaz. Gelişmelerden de endişeliyiz. Grupların seslerini duyurması anlayışla karşılanır ve saygı duyulur.

Ev sahibi olarak, SVT bu huzursuz zamanlarda Avrupa’nın en büyük televizyon programını gerçekleştirmenin getirdiği zorluklar hakkında EBU ile diyalog halindedir.

Görevin sorumluluğunu anlayışla karşılıyor ve müziğin birleştirici gücüne odaklanarak projenin en iyi şekilde gerçekleştirilmesi için çalışıyoruz.”

Avrupa Yayın Birliği, imza kampanyasıyla ilgili Expressen gazetesine bir açıklama yaptı:

“Ortadoğu’daki çatışmayla ilgili kaygıları ve görüşleri anlıyoruz. Yönetimimiz, 2024 yarışmasına katılım listesindeki herkesi inceledi ve İsrailin yarışma kurallarına uyduğunu kabul etti.”

Kaynak: SVT

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir