EBU’ya Big 5’in kaldırılması önerildi

0

İsveç’in Sveriges Radio yorumcusu ve Eurovision uzmanı Carolina Norén, The Euro Trip Podcast’e konuk olarak davet edildi. Norén, yarışmadaki Big 5 statüsüne yönelik olarak Eurovision’un yürütme danışmanı Martin Osterdahl ile bir görüşme yaptığını açıkladı.

Norén, EBU’nun Big 5’e doğrudan finalde yer garantilememesi gerektiğini önerdi. Bunun yerine, Big 5 ülkelerinin daha adil bir sonuç için yarı finallerde yarıştırılması gerektiğini söyledi.

“Ben Big 5’i kaldırmanız gerektiğini düşünüyorum. Sadece ev sahibi ülke finale direkt olarak katılsın ve herkesin yarı finaller aracılığıyla aynı şekilde yarışmasına izin verin.”

Martin Osterdahl, bu fikri işlemekte gibi görünse de, bu önerinin özel ve büyük bir değişiklik getireceği için şu an böyle bir olasılığın olmadığını yanıtladı.

Bilindiği gibi, Fransa, Almanya, Birleşik Krallık, İtalya ve İspanya Big 5’i oluşturuyor. Big 5, yarışmanın en önemli mâli katkı sağlayıcıları olduğu gibi büyük Eurovision geçmişine sahip ülkelerdir. Ayrıca, EBU’ya en yüksek katılım ücretlerini ödüyorlar ve doğrudan finalde yarışıyorlar.

Kaynak: Euro Trip Podcast

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir