EBU İsrail’in Eurovision’a katılımıyla ilgili bir açıklama yaptı

0

Belçika gazetesi Het Laatste Nieuws, Avrupa Yayın Birliği ile iletişime geçti ve Avrupa Yayın Birliği, şu anda İsrail’i Eurovision’dan men etme planının olmadığını açıkladı.

Avrupa Yayın Birliği’nin basın ekibi konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

“Eurovision Şarkı Yarışması, Avrupa ve Orta Doğu’nun her yerinden kamu yayıncılarının katıldığı bir yarışmadır. Bu, hükümetlerin değil yayıncıların katıldığı bir yarışmadır ve İsrail kamu yayıncısı yarışmaya 50 yıldır katılmaktadır.

EBU, üyelerin liderliğindeki bir kuruluştur. EBU’nun Yönetim Kurulu liderliğindeki yönetim organları üyeleri temsil eder. Bu kurumlar katılımcıların listesini değerlendirdi ve İsrail kamu yayıncısının tüm rekabet kurallarına uyduğuna karar verdi. Gelecek yıl yarışmaya 36 yayıncıyla birlikte katılabilecek.

Şu anda büyük yarışmalarda İsrailli katılımcılara yönelik kapsayıcı bir tutum var. Dünya çapındaki izleyicileri müzik aracılığıyla birleştiren, siyasi olmayan bir etkinlik olmaya devam ediyoruz”

Rusya, Ukrayna’yı işgal etmesi ve birçok yayıncının protestoları nedeniyle 2022 Eurovision’dan men edildi.

“2022’de Ukrayna’nın işgalinin ardından EBU’nun yönetim organları, Rusya’yı Ukrayna ile birlikte yarışacakları Eurovision Şarkı Yarışması’ndan çıkarmaya karar verdi. Daha önce de söylediğimiz gibi Eurovision Şarkı Yarışması yayıncılara yönelik bir yarışmadır. Üyelik yükümlülüklerinin defalarca ihlal edilmesi ve kamu medyasının değerlerinin ihlal edilmesinin ardından Rusya’nın üyeliği askıya alındı.”

Kaynak: HLN

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir