EBU İsrail’i Eurovision’dan diskalifiye etmeyi düşünüyor

0

Avrupa Yayın Birliği, İsrail’in Eurovision için hazırladığı “October Rain” adlı şarkısının siyasi sözler içerdiği gerekçesiyle diskalifiye etmeyi düşünüyor.

Bu haberin ardından dün İsrail devlet kanalı KAN toplanarak şarkıyı değiştirmeme kararı aldı.

“İsrail’in bu yıl Eurovision’a katılmaması pahasına bile sözleri veya şarkıyı değiştirmeyeceğiz.”

Avrupa Yayın Birliği, geçtiğimiz hafta Eden Golan’ın hazırladığı şarkının sözlerinin politik mesajlar içermediğinden emin olmak için incelemeye almıştı.

İsrail devlet kanalı KAN çıkan haberlerin ardından resmi bir açıklama yaptı.

“İsrail devlet kanalı’nın profesyonel Komitesi tarafından seçilen şarkı, Avrupa Yayın Birliği’nin (EBU) onayına sunuldu.

İsrail devlet kanalı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Kan”ın İsrail’i Eurovision’da temsil edecek şarkıyla ilgili olarak EBU ile diyalog halinde olduğunu duyurdu. İsrail devlet kanalı’nın niyeti şarkıyı değiştirmek değildir.

Bu, Avrupa Yayın Birliği tarafından onaylanmazsa, İsrail’in gelecek Mayıs ayında İsveç’te gerçekleşecek olan yarışmaya katılamayacağı anlamına gelir.”

İsrail Kültür Bakanı Miki Zohar, bu kararı skandal olarak değerlendirirken Dışişleri Bakanı, “Yaşadıklarımızı söyleme hakkımız var, şarkıya istediğimiz adı verme hakkımız var” şeklinde bir açıklama yaptı.

Kaynak: ynet

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir