Avrupa Yayın Birliği resmi bir açıklama yaptı

0

Avrupa Yayın Birliği 2024 Eurovision yarışmacılarına yönelik her türlü taciz ve nefret söylemini kınayan bir bildiri yayınladı.

“Avrupa Yayın Birliği, bu yılki Eurovision Şarkı Yarışması’nın Orta Doğu’daki korkunç savaşın provoke ettiği derin duyguları ve keskin görüşleri kabul ediyor. İnsanların bu konuda tartışmaya girmek ve görüşlerini ifade etmek isteyeceklerini anlıyoruz. İsrail ve Gazze’deki insanların maruz kaldığı görüntüler, hikayeler ve tartışmasız acılardan etkilendik.

Ancak, bazı katılımcı sanatçıları hedef alan sosyal medya kampanyalarıyla ilgili endişeleri ve tartışmaları ele almak istiyoruz.

Eurovision Şarkı Yarışması’na İsrail kanalı Kan da dahil olmak üzere herhangi bir yayıncının dahil edilmesi, bir tek EBU’nun yönetim organlarının sorumluluğudur ve sanatçıların yetkisi yoktur. Sanatçılar Eurovision’a, müziklerini, kültürlerini ve müziğin dili aracılığıyla birlik mesajlarını paylaşmak için gelirler.

EBU daha önce KAN ile katılımı engellenen diğer kanalların arasındaki farkları açıklamıştır. Yapıcı tartışmalar bu tip kararların olumlu sonuçlarındandır.

Ancak, demokratik bir toplumda ifade özgürlüğünü ve görüşlerini ifade etme hakkını sıkıca desteklerken, sanatçılarımıza veya yarışmayla ilişkilendirilen herhangi bir bireye yönelik herhangi bir çevrimiçi taciz, nefret söylemi veya kötüye kullanımı kesinlikle reddediyoruz. Sanatçıların bu kararda hiçbir rolü olmadığı göz önüne alındığında bu tip tartışmalar kesinlikle kabul edilemez ve tamamen adaletsizdir.

EBU, Eurovision Şarkı Yarışması’nın tüm katılımcıları, personeli ve hayranları için güvenli ve destekleyici bir ortam sağlamaya adanmıştır. Çevrimiçi ve çevrimdışı olarak, saygı, kapsayıcılık ve anlayış değerlerini desteklemek için tüm paydaşlarla yakın bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz.

Herkesi saygılı ve yapıcı bir diyaloga girmeye ve dünyayla müziklerini paylaşmak için titizlikle çalışan sanatçıları desteklemeye çağırıyoruz.”

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir