2024 Eurovision kulislerinde neler yaşandı?

0

İsrail delegasyonunun yapımcısı Yoav Tzafir, Ynet gazetesi ile gerçekleştirdiği röportajda Eurovision kulislerinde yaşanan olayları anlattı:

“Yolculuk hepimiz için bir tokat gibiydi. Bir müzik yarışmasına geliyoruz ve açıkça nefretle karşılaşıyoruz.”

İlk seyircili prova öncesinde yuhalanmayı beklemiyorlardı.

“Biraz bağırış olacağını, hatta sahneye atlayıp rahatsız edeceklerini bile düşünmüştük, kafamızda çeşitli senaryolar vardı. O yüzden onlara dedim ki, ‘Arkadaşlar, bugün aslında ilk kez seyirci olacak belki yuhalanacağız heyecanlanmayalım.’ Ama gel gör ki, gerçekten yuhalanmayı beklemiyorduk. Hiçbirimiz bunun böyle olacağını hayal etmemiştik. Belki naifim, belki iyi kalpliyiz ama insanların kalkıp bir şarkıcıyı yuhalayacağını düşünmemiştim, yaşı kaç olursa olsun. Bu benim için akıl almazdı.”

İkinci yarı final sonrası basın toplantısında Marina Satti ve Joost Klein’in hareketleri ile ilgili konuştu:

“Yunan sanatçının utanç verici performansını izlemedim sadece sonradan yaşananları duydum ve tabii ki bunun Eden’ı incitmeyi amaçlayan bir hareket olduğunu düşündük. Hollandalı Joost Klein’e de dikkat ettim, yanımızda oturdu ve basın toplantısının başından itibaren bize tiksindirici yüz ifadeleri yaptı.”

Käärijä ile fotoğraf ve video çektiren Eden daha sonra Kaarija’nın ekibi görüntülerin kaldırılmasını talep etti.

“Eden onunla fotoğraf çektirdi ve o da güldü her şey yolundaydı. Aniden ekibinden biri geldi ve videoyu kaldırmamızı şiddetle talep etti. Kaba bir beden diliyle tehditler savurdular, ‘Bunu kaldırın’. İsimlerini hatırlayamadığım başka sanatçılar ve diğer ülkelerden delegasyonlarda vardı. Onlar da fotoğraf çekildi sonra bizden fotoğrafı kaldırmamızı istediler. Eden’in koridorda birkaç temsilciye selam verdiği oldu ve onlar hiç karşılık vermedi, görmezden geldiler. İsviçreli kazanan da karşılık vermedi.”

Joost Klein’in diskalifiye edilmesinin sebebinin ilk olarak İsrail delegasyonuyla tartıştığı söylenmişti. Bunun yalan olduğunu açıkladı.

“Bu tamamen yalan, hiçbir şekilde bizimle ilgili değil. Şiddet söylentisini de duydum ve bu tür bir şiddeti savunanlar aslında bir kadına karşı şiddet uygulayan bir adama destek veriyorlar -sadece tehdit ettiyse bile-.

Sanatçıların, Eden Golan’ın stilisti İtay Bezaleli ile finalin son provasında yaşanan olayı anlattı.

‘Sanatçılar bayrak geçidi öncesinde sırada duruyordu, Eden de orada duruyordu, yanında performans için onu hazırlayan stilisti vardı – ve hemen yanında Yunan temsilcisi ağlıyordu: “İsrailliler beni taciz ediyor, bu pislikler sosyal medyada yaptığım şey hakkında korkunç şeyler yazıyorlar ve herkes onu teselli ediyordu. Bir an için stilist ona baktı ve gülümsedi, sonra Marina Satti ona orta parmağını gösterdi. Stilist gülümsemeye devam etti, bir kamera çıkardı ve onun fotoğrafını çekti. Sonra Bambie Thug kendini kaybetti ve İsrail delegasyonuna yüksek sesle bağırmaya başladı: “Biz barış istiyoruz ve siz bizi rahatsız ediyorsunuz”!”

Not: İsviçre, Yunanistan ve İrlanda temsilcileri bayrak geçit törenine katılmamıştı.

Yarışmayı düzenleyenler, İsrail heyetinden ana mekanı terk ederek diğer delegasyonlardan uzak bir yere yerleştirilmesini istediğinde şu cevabı verdi: “Avrupa’da son kez Yahudileri bu şekilde ayırmıştık…” 1939 onları pek etkilemedi.”

Loreen’in olası İsrail zaferinde Eden Golen’e ödülü vermek istememesiyle ilgili konuştu:

“Beni şaşırtmadı. O zaman bile (2023) İsrail heyetine iyi davranmayan tek kişinin o olduğunu duydum. Geçen yıl Noa Kirel, delegasyonların gözdesiydi. Eden’in kaderi tamamen farklıydı.”

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir