2024 Eurovision için çalışmalar başladı

0

İki gün önce Loreen ‘Tattoo’ adlı şarkısıyla yedinci kez İsveç’e birincilik getirdi. 2024 Eurovision’da İsveç’in hangi şehrinin ev sahipliği yapacağına dair görüşmeler çoktan başladı ve yarışmayı kimin veya kiminlerin sunabileceği konusunda da spekülasyonlar başladı.

İsveç devlet kanalı SVT’nin Genel Müdürü Hanna Stjärne, dün katıldığı bir televizyon programında yarışma ile ilgili açıklamalar yaptı.

‘Dün gece çalışmalara başladık diyebiliriz. Bugün toplantılar var. Liverpool’da olup nasıl yaptıklarını ve nasıl düşünmemiz gerektiğini kontrol eden insanlar var. Bu yüzden hemen başlıyoruz. Eurovision gibi inanılmaz derecede büyük bir projeyi yapmak için bir yılınız var, oldukça kısa bir süre.’

Eurovision’a hangi şehir ev sahipliği yapacak?

Loreen Stockholm’ün ev sahipliği yapması gerektiğini açıklamıştı. Stockholm, Malmö ve Göteborg şimdilik konuşulan şehirler arasında yer alıyor.

Stockholm Ticaret Odası Eurovision’u başkentte ağırlamayı memnuniyetle karşılıyor. Bir basın açıklamasına göre, yarışmanın 310 milyon SEK ziyaretçi geliri sağlayabileceğine inanıyorlar.

Visit Stockholm’ün CEO’su Caroline Strand ise gerekli deneyime sahip olduklarını söyledi.

“Biz inanılmaz bir müzik şehriyiz, özellikle Eurovision ile güçlü bir organizasyon deneyimine sahibiz ve kesinlikle harika bir başkentiz.”

Stockholm’ün olası ev sahipliğinde 50 bin – 65 bin kapasiteli olan Friends Arena ön plana çıkıyor.

Göteborg belediye yönetim kurulu başkanı Jonas Attenius, maddi olarak çok zor bir dönemde olduğunu açıkladı. Malmö belediye yönetim kurulu başkanı Katrin Stjernfeldt Jammeh ise gergin bir ekonomik ortamda ev sahipliğinin mümkün olmadığını söyledi.

2016 yılında ev sahibi olmaya yakın şehirlerden Örnsköldsvik tekrar ev sahipliği yarışına girebilir.

Eurovision’u kim sunacak ?

Aftonbladet gazetesinin haberine göre Petra Mede ve Måns Zelmerlow adaylar arasına yer alıyor. Sanna Nielsen ve Sarah Dawn Finer potansiyel sunucular olarak ön plana çıkıyor.

Eurovision’un bütçesi ne kadar olacak ?

Geçen yıl SVT, 2025’e kadar 100 milyon SEK tasarruf etmek için bir dönüşüm projesi başlattı, aynı zamanda Eurovision’un organize edilmesi masraflı olacak. 2016 yılında SVT’nin bütçesi 125 milyon SEK civarındaydı.

kaynak: nyheter24.se

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir