July 20, 2024
Eurovision 2024

2024 Eurovision: Ev sahibi olmak isteyen şehirler

2024 Eurovision: Ev sahibi olmak isteyen şehirler

Geçtiğimiz haftalarda Loreen’in zaferinin ardından İsveç’teki şehirler ev sahipliği yapmak için adaylık yarışına girdi. Peki hangi şehirler Eurovision’a ev sahipliği yapmak istediğini açıkladı. Bu şehirlere ve olası tarihlere bir göz atalım…

Stockholm

Üç defa Eurovision’a ev sahipliği yapan başkent Stockholm, 2024 Eurovision’un favori şehri diyebiliriz. Globen Arena tadilatta olacağı için geriye iki mekan seçeneği kalıyor.

Friends Arena

Friends Arena | AEG Worldwide

2012 yılında açılan Friends Arena 50-65 bin kapasitelidir. Stockholm’ün olası ev sahipliğinde mekanın büyük ihtimalle Friends Arena olabileceğini söyleyebiliriz çünkü Stockholm sehir finans yetkilisi Karın Wanngård, Eurovision için ana hedefinin Friends Arena olacağını belirtmişti. Eğer Friends Arena seçilirse yarışma için arena’nın kapasitesi küçültülecek.

Tele2 Arena

Tele2 Arena — Wikipédia

28 bin – 45 bin kapasiteli olan Tele2 Arena FIFA ve UEFA’nın organizasyonlarına ev sahipliği yaptı. Birçok konsere ev sahipliği yapan mekanda Madonna, Avicii gibi birçok ünlü isim sahne aldı.

Malmö

İsveç’in 3. büyük kenti olan Malmö, 2013 yılında Eurovision’a ev sahipliği yapmıştı. İsveç devlet kanalı SVT’nin program müdürü Ebba Adielsson, SVT’nin maddi olarak zor dönemlerden geçtiğini belirtmişti. Malmö bütçeyi fazla aşmayarak başarılı bir sahipliği düzenleyebilir. Stockholm’dan sonra Malmö ev sahipliği için uygun bir şehir diyebiliriz.

Malmö Arena

Eurovision 2024 : de potentielles villes hôte déjà dans la course ! |  L'Eurovision au Quotidien

12.600 – 15.500 kapasite arasında olan Malmö Arena Eurovision dışında birçok konsere ev sahipliği yaptı.

Göteborg

Göteborg, İsveç’in batı kıyısında kalan, müzik festivalleriyle ünlü, sakin bir liman kentidir. Şehir Eurovision’a ev sahipliği yapmak istediğini açıkladı.

Scandinavium

Scandinavium billets et concerts 2023 2024 | Wegow

14 bin kapasiteli olan Scandinavium 1985 yılında Eurovision’a ev sahipliği yapmıştır.

Jönköping

Jönköping, İsveç’in güneyinde bulunan bir kenttir. Jönköping “Büyük etkinliklere alışkınız” diyerek Eurovision’a yeşil ışık yaktı.

Husqvarna Garden

Fichier:Husqvarna Garden from west by night.jpg — Wikipédia

Husqvarna Garden, buz hokey sahası olan kapalı bir arenadır. 2007 yılında Meldodifestivalen’e ev sahipliği yapmıştır.

Örnsköldsvik

Örnsköldsvik, İsveç’in orta-doğu kuşağında bulunan bir kenttir. ‘SVT konuşmak isterse, biz buradayız.’ açıklaması yapıldı.

Hägglunds Arena

Hägglunds Arena – Wikipedia

9.800 kapasiteli olan Hägglunds Arena 2006 yılında açıldı. 2007,2010,2014,2018 ve 2023 yıllarında Melodifestivalen’e ev sahipliği yapmıştır. 2016 yılında Eurovision’a ev sahipliği yapmak için Stockholm’den sonra en güçlü aday olmuştur.

Partille

Eskilstuna ve Göteborg’daki bir belediye olan Partille, Eurovision’a ev sahipliği yapmak için bir teklif vermekle ilgilendiğini açıkladı.

Partille Arena | Skanska - Global corporate website

Partille Arena

Arena 2019 yılında ‘Eurovision Choir’ yarışmasına ev sahipliği yapmıştır.

Eskilstuna

Eskilstuna, İsveç’teki büyük şehirlerden biridir. Belediye yönetim kurulu başkanı Jimmy Jansson, organizatörler arena’nın yeterli olduğunu düşünürse ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını açıkladı.

Stiga Sports Arena

The amazing STIGA Sports Arena in Eskilstuna | STIGA Sports

2016 yılında açılan Stiga Sports Arena 5 bin kapasitelidir. 2020 yılında Melodifestivalen’e ev sahipliği yapmıştır.

Sandviken

Sandviken, İsveç’in doğusunda bulunan bir kenttir. Şehir, Baltık Denizi’nin kıyıya yakın bir bölgesinde, ormanlık bir arazide kuruludur.

Göransson Arena

Bir 5 kişi ve yazı görseli olabilir

10 bin kapasiteli olan Göransson Arena 2009 yılınd açıldı. Arena önemli etkinliklere ev sahipliği yapmıştır. 2018 yılında Britney Spears sahne almıştır.

Eurovision hangi tarihte gerçekleşecek?

Tarihler ile ilgili henüz resmi bir açıklama yok ancak UEFA Şampiyonlar Ligi (30 Nisan, 1,7 Mayıs 2024), UEFA Avrupa Ligi’nin yarı finalleri (2,9,22 Mayıs 2024) ve Almanya Futbol Kupası (25 Mayıs) nedeniyle yarışmanın olası tarihleri 14,16, 18 Mayıs 2024 olarak düşünülüyor.