Yeni oylama sistemi ile ilgili ayrıntılar açıklandı

0

Geçtiğimiz Kasım ayında Avrupa Yayın Birliği, oylama sisteminde değişikliğe gidildiğini açıklamıştı. Bu yıldan itibaren yarı finallerde finalistler 100% halk oylamasıyla belirlenecek ve Eurovision’a katılmayan ülkelerin izleyicileri oy kullanabilecek.

Yarı final

Yarı finallerde finalistler 100% halk oylamasıyla belirlenecek. Eurovision’a katılmayan ülkelerin izleyicileri ‘Dünyanın geri kalanı’ (Rest Of The World) olarak adlandırılacak ve güvenli bir çevrimici platform olan www.esc.vote üzerinden kredi kartıyla oy kullanabilecekler. Oylama tüm performanslar sona erdikten sonra başlayacak.

Dünyanın geri kalanı’ndan gelecek oylar oy veren bir ülke ağırlığına sahip olacak. (1,8,10,12).

Katılımcı bir ülkede halk oylamasının kaydedilememesi durumunda, o ülkeden elde edilen puanlar, önceden seçilmiş ülke grubunun sonuçlarına göre otomatik olarak hesaplanacak olan toplu bir sonuç kullanılarak belirlenecektir.

Toplu bir sonucun mevcut olmaması gibi beklenmedik bir durumda, ilgili ülkenin jüri oylaması ile değiştirilecektir.

Büyük final

Yarı finalde olduğu gibi büyük finalde de Eurovision’a katılmayan ülkelerin izleyicileri ‘Dünyanın geri kalanı’ (Rest Of The World) olarak adlandırılacak ve güvenli bir çevrimici platform olan www.esc.vote üzerinden kredi kartıyla oy kullanabilecekler.

Dünyanın geri kalanı’ndan gelecek oylar oy veren bir ülke ağırlığına sahip olacak. (1,8,10,12).

Oylama tüm performanslar sona erdikten sonra başlayacak. ‘Dünyanın geri kalanı’ puanları halk oylamasında diğer ülkelerle birlikte toplu bir şekilde açıklanacak. ‘Dünyanın geri kalanı’ puanları yarışma sona erdikten sonra Eurovision’un resmi sitesinde yayınlanacak.

Kaynak: Eurovision.tv

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir