Sekiz ülke’nin EBU’ya mektup yazdığı ortaya çıktı

0

Avrupa Yayın Birliği’nin (EBU) bu yıl 7 Mayıs’a kadar basın merkezini kapatmasının ardından sekiz ülke EBU’ya tepki göstererek bir mektup yazdı. Basın merkezinin kapatılması basın toplantılarının ve provaların basına kapatıldığı anlamına geliyor.

EBU, Mart ayında 37 ülkenin delegasyon başkanları ile yaptığı toplantıda basın merkezinin kapatılması gündeme geldi. Gerçekleşen basın toplantısı sonrası 30’a yakın ülkenin basın sorumlusu diijital ortamda tartışmaya devam etti ve ardından EBU’nun basın sorumlusu Dave Goodman’a bir protesto mektubu yazma kararı alındı.

Mektupta, basın merkezi birinci yarı finalden bir gün önce açılacağı için alınan bu kararın birinci yarı finalde yarışacak olan ülkeler için adil olmadığı, kararın gözden geçirilmesi talep edildi.

Kaynaklara göre mektubu imzalayan ülkeler Portekiz, Malta, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, San Marino, Azerbaycan, Letonya ve Polonya oldu. Belçika ve Estonya delegasyonunun da mektubu imzalaması gerekiyordu, ancak desteklerini açıkladıklarında mektup gönderilmişti.

Dave Goodman mektuba yanıt vererek basın merkezini açık tutmanın yüksek maliyetine ve geleneksel medyanın büyük çoğunluğunun genellikle Eurovision haftasına kadar şehre gelmediğine değindi. Ayrıca provaların basına kapatılmasının bir amacının da sanatçıları olumsuz yorumlardan korumak olduğuna dikkat çekti.

Basın merkezi 7 Mayıs’a kadar kapalı olsa da EBU sosyal medya hesaplarından provalardan video ve fotoğraf paylaşacak.

Kaynak: aftonbladet.se

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir