Rus yanlısı bilgisayar korsanlarının önümüzdeki hafta yayınları hackleyerek ve yarışmayı susturarak Eurovision’u bozabileceği korkusu sardı.

Bakanlar, Rus yanlısı bilgisayar korsanlarının önümüzdeki hafta yayınları hackleyerek ve yarışmayı susturarak Eurovision’u bozabileceğinden korkuyor.

The Times’ın haberine göre, hükümet ve Eurovision organizatörlerinin, yarışmanın Ukrayna savaşı dijital cephesi haline gelebileceğine dair endişelerini dile getirmesinin ardından Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nden (NCSC) uzmanlar çağrıldı.Üst düzey bir Whitehall yetkilisi, en büyük endişenin geçen yıl olduğu gibi oylama sisteminin hacklenme olasılığı olduğunu söyledi.

Liverpool’da düzenlenen yarışma, İçişleri Bakanlığı ve Bilim Departmanı işbirliği ile Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) uzmanları tarafından güçlendirilmiş olan siber savunmaları görecek.

2022’de İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen yarışmada, İtalyan polisi, özellikle Ukrayna’yı temsil eden ve geçen yıl Eurovision’u kazanan Kalush Orkestrası’nın performansları sırasında Rus yanlısı bilgisayar korsanlarının saldırılarını engellemeyi başarmıştı.

Kaynak: The Times

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir