EBU: ‘Eurovision’u başka ülkeye taşıma kararı aldık’

BENZER HABERLER

Ukrayna, Polonya ve İngiltere hükümeti, Avrupa Yayın Birliğine Ukrayna’nın ev sahipliği için alınan kararın tekrar gözden geçirilmesini talep etmişti. Bugün Avrupa Yayın Birliği’nin yaptığı resmi açıklama da 2023 Eurovision’un Ukrayna’da düzenlenmeyeceğini tekrar vurguladı.

Avrupa Yayın Birliği’nin açıklaması:

“EBU, 2023 Eurovision Şarkı Yarışması’nın bu yılın kazanan ülkesi Ukrayna’da düzenlenemeyeceği duyurusunu karşılayan hayal kırıklığını tamamen anlıyor.

Karar, planlamanın ev sahibi ülkede hemen başlaması gerektiği ve etkinlikte çalışan ve katılan herkesin güvenliğini garanti altına almak ve koşulların yerine getirilmesini sağlamak için EBU’nun sorumluluğu tarafından yönlendirildi.

Ekip, personel ve gazeteciler dahil olmak üzere, Eurovision Şarkı Yarışması’nda veya arka planda çalışmak üzere en az 10.000 kişi akreditedir. Etkinliğe dünyanın dört bir yanından 30.000 kişinin daha katılması bekleniyor. Onların refahı bizim en büyük endişemizdir. Bu nedenle, böylesine karmaşık bir canlı televizyon olayıyla ilgili olarak alınan kararların yayın profesyonelleri tarafından alınması ve politize edilmemesi çok önemlidir.

Güvenlik endişelerinin yanı sıra, Ukrayna’da devam eden çatışma, delegasyonların ve katılımcıların ülkeye seyahat etme konusunda isteksiz olmasına neden oluyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Ukrayna’daki savaşın “yıllar sürebileceğini” söylediği yorumları da not ettik.”

Avrupa Yayın Birliği, Ukrayna’nın komşu ülkelerinin ev sahipliği yapma olasılığının imkansız olduğunu da açıkladı:

“Yarışmaya komşu bir ülkeye yakın bir sınır konumunda ev sahipliği yapma olasılığı ile ilgili olarak, önerilen mekanların özellikleri ve gerekli çevre altyapısının olmaması, Eurovision’un gereksinimlerini karşılamamaktadır.

Tüm bunları hesaba katan EBU, üzüntüyle etkinliği başka bir ülkeye taşıma kararı aldı ve gelecek yılki Eurovision Şarkı Yarışması için uygun bir yer bulmak için görüşmelere devam edecek. Tüm bu konularda Ukraynalı üyemiz UA:PBC ile daha fazla ilişki kurmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Kaynak: EBU

BİZİ TAKİP ET

700BeğeniBeğen
2,800TakipçiTakip Et
15,040TakipçiTakip Et
2,380AboneAbone Ol

TWİTTER

[fts_twitter twitter_name=eurovisn_turkey tweets_count=4 cover_photo=no stats_bar=yes show_retweets=no show_replies=no]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER