CANLI BLOG | İkinci yarı final kostümlü provalar

0

Herkese merhaba! Dün akşam muhteşem bir yarı final izledik. Yarın akşam Eurovision’un ikinci yarı finali gerçekleşecek.

Basın merkezinden kostümlü provaları an be an ve ayrıntılı bir şekilde buradan aktaracağız.

DANİMARKA

Danimarka’nın temsilcisi Reiley karşımıza pembe ve simli bir ceket pantolon takım ile çıkıyor. Takımdaki kalp şeklindeki pencere detayları çok sevimli duruyor.

Performans, evi temsil ettiğini düşündüğümüz bir setin içinde başlıyor ve Reiley’i mavi bir yuvarlağın önünde otururken, kalp şeklindeki ekrana şarkısını söylerken görüyoruz. Ardından Reiley sürekli renk değiştiren bu yapının kapısından çıkıyor ve hareketli bir şekilde performansına devam ediyor. Yere oturduğunda, zeminde buluttan pembe renklerde bir kalp oluşuyor. Performans sırasında birbirinden bağımsız pek çok rengin kullanıldığını görüyoruz ancak göz yormadığını ve aksine sempatik durduğunu söyleyebiliriz.

ERMENİSTAN

Bugün ikinci sırada Ermenistan var. Brunette’i sahnede verev şekilde duran platformun üzerinde uzanır halde görüyoruz ve performans burada başlıyor. Brunette’in üzerinde önce mor-pembe renkli, sonra başka başka renklere dönüşecek olan renk yansımaları dalgalanıyor. Performans boyunca bunu görüyoruz. Platform üzerinde ayağa kalktığında ise görüntü farklı ışık oyunları ile çeşitleniyor. Brunette bu provada da önceki provalarda giydiği elbisesini tercih etmiş. Performansın sonuna doğru yaptığı solo dans ile de bizi ayrıca şaşırttı diyebiliriz.

ROMANYA

Ve sırada Romanya var! Theodor’u ikinci provalarda giydiği pembe takımı ile görüyoruz. Sahnede kendisi bizi hem canlı hem de ledlerde yansıma olarak karşılıyor. Theodor, gitarıyla mikrofon başında otururken başlayan performansına hareketli bir şekilde devam ediyor. şarkının sonunda ise ledlerde alevlerle sahne adeta alev alıyor ve bu biraz karışık olan şovu Theodor bir kadın dansçı ile sonlandırıyor.

ESTONYA

Estonya’nın temsilcisi Alika bizi, kendi kendine çalan bir piyanoya sırtını dönük oturarak bizi karşılıyor ve şarkısına burada başlıyor. Tersine dönerek biraz piyano çaldıktan sonra kalkıp sahnenin ortasına gidiyor ve oradan da ön sahneye yürürken şarkısına devam ediyor. Üzerinde, daha önce gördüğümüz açık mavi kostümü ile şık ve klas bir havası var. Sahne koyu mavi zeminin üzerine beyaz ışıklandırmalar ile süslenmiş ve ışıl ışıl duruyor. şarkının yüksek notalarında arka ledde patlayan mavi ve altın renkler ise performansa apayrı bir hava katıyor.

BELÇİKA

Belçika’nın temsilcisi Gustav bizi merdivenlerin başında, karanlıkta ve hemen arkasındaki başının devasa beyaz gölgesiyle performansına başlıyor ve ardından arka ledde, video klipteki gibi dansçılarının görüntüleri ona eşlik ediyor. Daha sonra Gustav merdivenlerden inerek dansçılarıyla beraber dans etmeye başlıyor ve performans daha hareketli bir hal alıyor. Sahnede siyah beyaz ve pembe renkler hakim, ledler ve zemin belli aralıklarla renk değiştiriyor ve bu renkler pembe-beyaz takım giyen Gustav ve siyah giyimli dansçılarıyla güzel bir harmoni oluşturuyor.

KIBRIS RUM KESİMİ

Şimdi ise sahnede Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin temsilcisi Andrew Lambrou var. Andrew siyah renkli yelek-pantolon takımının içinde çok şık duruyor. Sahne lacivert üzerine mavi ışıklar ile aydınlatılmış ve zeminden dumanlar yükseliyor. Şarkı başladıktan kısa süre sonra arka ledde önce yağmura benzeyen sonra şelaleyi andıran, tepeden akan bir su görüyoruz, bu görüntü şarkının ikinci yarısında tüm sahneyi kaplayarak şahane bir şelaleye dönüşüyor. Performansın sonlarına doğru bu şelale yerini alevlere bırakıyor ve sahne adeta alev alev yanıyor.

İZLANDA

İzlanda’nın temsilcisi Dilja bizi karanlıkta şarkı söylerken karşılıyor. Önce sadece yüzünü, ardından kendisini görüyoruz. Zemin yeşil ağaç dallarıyla, arka plan ise ağaç yapraklarıyla kaplanıyor. Arka ledlerde sürekli çiçekler açıyor. Dilija şarkıda söylediği gibi ondan daha büyük gücün olmadığını bize gösterircesine sahnede durmaksızın dans ediyor, yerlere yatıyor ve enerjisini bize hissettiriyor. Performansın sonunda da ceketini atarak koşmaya başlıyor. Bu kadının enerjisi gerçekten bitmiyor diyebiliriz.

YUNANİSTAN

Eurovision 2023’teki en genç yarışması olan Yunanistan’ın temsilci 16 yaşındaki Victor Vernicos performansına, açık kahverengi şort gömlek takımıyla sahnenin ortasında otururken başlıyor. Daha sonra yere uzanıyor ve onu yukarıdan görüyoruz. Zeminde yine Victor’un kendi yansımalarını ve şarkının Yunan alfabesi ile yazılmış sözlerini görüyoruz. Daha sonra ayağa kalkan Victor Vernicos performans boyunca yerinde durmuyor; zıplıyor, koşuyor. Arka ledde önce devasa bir Victor ardından birden çok Victor, canlı Victor’s eşlik ediyor.

POLONYA

Ve sırada çok konuşulan ülkelerden biri olan Polonya var. Sahne bir film seti havasında başlıyor ve tropik sahillere dönüşüyor. Sahnede dansçılar ve arka ledde bir çok detay kullanılmış. Bu detaylardan biri de Blanka’nın kendisi. Bir göz yanılgısıyla elbisesini hızlıca değiştirmiş gibi gelse de, aslında sadece ledde kendisinden bir tane daha kullanıyor. Daha sonra tüm sahne, deniz ve sahil görüntüleri ile bize bir tatil havası veriyor. Performansın sonlarına doğru, elbisesinin üst kumaşı çıkarılarak değişiyor ve mini bir solo dans izliyoruz.

SLOVENYA

Sıradaki ülkemiz Slovenya! Joker Out performansına sakin bir şekilde başlasa da, devamında yerlerinde durmuyorlar ve enerjileriyle sahneyi dolduruyorlar. Pembe ve yeşil tonlarındaki kostümleri ile oldukça uyumlu ve ve şık gözüküyorlar. Sahnede ışık ve renkler dengeli kullanılmış. Bu gece çok eğlenecek gibiyiz!

GÜRCİSTAN

Sırada Gürcistan’ın temsilcisi Iru var! Sahnede arka led harici iki yan led panel kullanılıyor. Iru, daha önceki provalarda gördüğümüz, uçuş uçuş beyaz elbisesiyle sahnenin ortasındaki platformun üzerinde duruyor. Arka ledde yıldız yansımaları ve yan panellerde ise renkli duman efektleri kullanılıyor. Şarkının ikinci yarısına geçerken yan panellerde, panelleri adeta yırtmaya çalışan eller görüyoruz. Performansın başından itibaren Iru’yu uçuş uçuş gösteren rüzgar, performansın sonunda daha da şiddetleniyor ve ona sahnedeki altın renkli ışıklar eşlik ederek büyüleyici bir görüntü ortaya çıkarıyor.

SAN MARİNO

San Marino’nun temsilcisi Piqued Jacks’in solistini, performansın başında, kırmızı ekranın önünde gitarıyla görüyoruz. Görüntü uzaklaştıkça bu kırmızı ekranın aslında devasa bir kırmızı dudak olduğu ortaya çıkıyor. Sahnede kırmızı ve koyu pembe renkler hakim. Siyah zeminin üzerindeki kırmızı kareler ile sahne adeta bir dans pisti gibi. Daha sonra arkada kırmızı ve pembe bir güneş görüyoruz ve grubun solisti kırmızıya dönen zeminde yere uzanıyor. Ardından ayağa kalkıyor ve ışıltılı siyah ceketi ile performansın sonuna kadar yerinde durmuyor. Performansın sonlarına doğru mavi pembe renk dalgaları ve dönen beyaz spot ışıkları sahneyi kaplıyor.

AVUSTURYA

Avusturya’nın temsilcileri Teya ve Salena bizi, Edgar Allen Poe silüeti çıkartan devasa bir daktilonun önünde karşılıyor ve performanslarına başlıyorlar. Kırmızı siyah ve beyaz renklerin hakim olduğu sahnede Teya ve Salena da aynı renkler içindeler. Daktilonun gözden kaybolmasını ardından arka ledde, performans boyunca azalıp çoğalacak, büyüyüp küçülecek kırmızı giyimli dansçılar beliriyor ve bu sahneye inanılmaz bir hareketlilik kazandırıyor. Teya ve Salena, yüksek enerjileri ile yerlerinde durmuyorlar. Performansın sonunda ise arka ledde gördüğümüz dansçılar küçülüyor ve beraber bir Edgar Allen Poe oluşturuyorlar.

ARNAVUTLUK

Ve şimdi ise karşımızda Albina ve Kelmendi Ailesi! Evet, Arnavutluk’tan bahsediyoruz. Performansın başında, etnik kostümü ile Albina’yı görüyoruz. daha sonra ona kardeşleri de katılıyor. Sahneye kırmızı ve siyah renkler hakim. Sahne önce kıpkırmızı iken, ailenin anne ve babası şarkıya girdiğinde ise altın rengi sarmaşıklar önce arka ledi, sonra zemini kaplıyor. Büyük bir ahenk içinde performans sergileyen aileyi bir ara ellerinde kırmızı mendillerini sallarken görüyoruz. Performansın sonunda ekranda adeta şimşekler çakıyor ve ardından sahnede yapay alevler görüyoruz

LİTVANYA

Litvanya’nın temsilcisi Monika Linkte, daha önce görmüş olduğumuz elbiselerinden farklı ama yine amber rengi bir elbise ve daha önce gördüğümüz platformlu ayakkabılarıyla, amber rengi bir güneşin önünde performansına başlıyor. Ulusal final ve önceki provalara benzeyen performansı, ledlerdeki renk ve ışıklar ile süslenmiş diyebiliriz. Sahne bir anda amber renginden sarıya, sarıdan mora, tekrar amber rengine ve sonra tekrar mora dönüşüyor. Ledlerde renklerle beraber güneş ve etnik semboller de kullanılıyor. Şarkının ilk yarısını tek başına söyleyen Monika Linkte’ye, şarkının ikinci yarısında back vokalleri dahil oluyor ve şarkının sonunu koro tadında duyuyoruz.

AVUSTRALYA

Ve günün son performansı! Avustralya’nın temsilcisi Voyager grubunun solisti şarkısına eski ve “Promise” plakalı bir arabanın içinde, yanıp sönen trafik ışığı yansımaları ile başlıyor. Daha sonra arabanın tavanından çıkıyor, görüntü geri gidiyor ve grubun diğer üyelerini de görüyoruz. Hepsi bir örnek, ışıltılı, kare desenli ceket ve pantolon giyiyorlar. Ardından solist arabadan çıkarak sahnenin ortasına geliyor ve hareketlilik başlıyor. Bu performansta da kırmızı ve koyu renkler hakim. Arada, arka planda, yine kırmızı renkli bir şehir silüeti görüyoruz. Gürcistan gibi Avustralya da bu yıl sahnede rüzgar kullanmayı tercih etmiş. Oldukça enerjik bu performansın sonlarına doğru, ledde bu kez beyaz bir güneş görüyoruz. Bu yıl ledlerde güneş kullanmak epey revaçta gibi duruyor.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir