Bosna Hersek Eurovision’a geri dönebilecek mi?

0

Bosna Hersek’in ilk Eurovision temsilcisi Fazla, ülkesini 2024’te yarışmaya geri getirmek için çalışıyor.

The Euro Trip podcast yayınına katılan 1993 temsilcisi Fazla ülkesinin Eurovision’a dönmesinden önce siyasi engellerin aşılması gerektiğini ve bunun üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığını söyledi.

“Şu anda hükümetimizde ulusal düzeyde sahip olduğumuz sorun [şu ki], Bosna Hersek adını taşıyan herhangi bir şeyi finanse etmeyi reddeden iki siyasi partimiz, Hırvat Demokrat Birliği ve Sırp Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı var. Bunlar ayrılıkçı iki parti ve ne yazık ki son dört yılda ulusal televizyon aracılığıyla gidip yarışmak için normal yollarla fon toplayamadık. Bosnalı yayıncı BHRT’nin EBU’ya olan ödenmemiş borçları var ve bunları Eurovision’a dönmeden önce ödemesi gerekecek.”

Şu anda Savunma Bakanı’nın Kıdemli Danışmanı olarak siyasette çalışan Fazla, ülkesinin dünyanın dört bir yanındaki izleyicilerin görebileceği bir sahnede olmasının önemli olduğunu söyledi.

Bosna Hersek, Avrupa Yayın Birliği’ne olan borçları ve katılımı finanse edecek fon eksikliği nedeniyle 2016 yılından beri katılmıyor.

Kaynak: eurotrippodcast.com

Photo by: EBU

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir