2023 Eurovision Ukrayna’da gerçekleşmeyecek

0

Avrupa Yayın Birliği (EBU) bugün resmi bir açıklama yaparak önümüzdeki yıl Eurovision Şarkı Yarışması’nın Ukrayna’da gerçekleşmeyeceğini açıkladı.

Avrupa Yayın Birliği, 2022 Eurovision’da ikinci olan Birleşik Krallık devlet kanalı BBC’nin Eurovision’a ev sahipliği yapması için görüşmelere başlayacak.

Avrupa Yayın Birliği’nin resmi açıklaması:

Ukrayna’nın geçen Mayıs ayında Eurovision Şarkı Yarışması’ndaki zaferinin ardından, EBU, 2017 ve 2005 yıllarında yarışmaya ev sahipliği yapan Ukrayna devlet kanalı UA:PBC ile işbirliği içinde Eurovision 2023’ün organizasyonu için çeşitli seçenekler üzerinde çalıştı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana devam eden savaş göz önüne alındığında, EBU, durumu değerlendirmek ve UA:PBC ve dış uzmanlarla istişare halinde, özellikle güvenlik konularını gözden geçirmek için çok kapsamlı bir fizibilite çalışması yürütmek için zaman ayırdı.

Eurovision Şarkı Yarışması, dünyanın en karmaşık TV yapımlarından biridir: bir yıllık hazırlık gerektiren, binlerce kişinin işbirliğini gerektiren ve her yıl etkinliğe ev sahipliği yapan ve çok geniş bir izleyici kitlesini bir araya getiren bir yarışmadır.

Objektif bir analizin ardından, Referans Grubu maalesef mevcut koşullarda UA:PBC’nin Eurovision’u organize etmek ve üretmek için gerekli güvenlik ve operasyonel koşulları karşılayamadığı sonucuna varmıştır.

EBU, Kalush Orkestrası’nın 14 Mayıs’ta Torino’daki zaferini takip eden haftalarda çeşitli olası senaryoları incelemekte yorulmak bilmeyen ve coşkulu işbirliği için UA:PBC’ye teşekkür ediyor. Gelecek yıl Ukrayna’da yarışma düzenleyememenin üzüntüsünü ve hayal kırıklığını paylaşıyor.

Referans Grubu’nun kararının ardından, yarışma kurallarına uygun olarak ve etkinliğin sürekliliğini sağlamak için EBU, Torino’da ikinci olan BBC ile görüşmelere başlayacak. Bu gorusmeler, 2023 Eurovision Şarkı Yarışması’nın Birlesik Krallik’ta yapılıp yapılamayacağına odaklanacak.

Ukrayna’nın 2022 baskısındaki zaferinin gelecek yıl üretilen programlara yansımasını sağlamayı taahhüt eden EBU, 2023’te Yarışmanın organizasyonundan sorumlu olacak yayıncıyla yapacağı görüşmelerde bu gerekliliği bir öncelik haline getirecek.

Kaynak: EBU

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir