Türkiye 2022 Eurovision’a katılmayacak

0

Avrupa Yayın Birliği bugün 2022 Eurovision’da yer alacak olan ülkelerin listesini açıklamasından sonra Türkiye’nin listede yer almadığı öğrenildi.

Türkiye 2013 yılından beri Eurovision’a katılmıyor. Peki Türkiye’nin Eurovision’a olası geri dönüşü gündeme nasıl geldi?

İlk olarak gazeteci Ali Eyüboğlu, Milliyet gazetesindeki köşe yazısında TRT’nin neden Eurovision’a katılmadığı ile ilgili eski TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ile iletişime geçmiş ve İbrahim Eren konu ile ilgili açıklamalar yapmıştı.

“Bu arada ‘Eurovision’la da görüşüyoruz. Çok iyi biri geldi ‘Eurovision’un başına Kuzey Avrupa’dan. Bence bu sene çok başarılıydı. Uzun zaman sonra güzel bir yarışma yaptılar. Yeni gelenle bizim arkadaşlar görüşmeye başladı. Ne olur bilemem?”

İbrahim Eren’in bu açıklamasından sonra Türkiye ve Avrupa basınında Türkiye’nin olası katılımı yeniden gündem olmuştu.

Avrupa Yayın Birliği 24 Haziran’da bu görüşmeleri doğrulayarak, TRT ile temas halinde olduğunu duyurmuştu.

TRT, Temmuz ayında yönetim değişikliğine gitmiş İbrahim Eren yerine TRT Genel Müdürlüğüne Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı atanmıştı.

17 Eylül’de ise TRT yetkilileri sayfamıza Avrupa Yayın Birliği ile görüşmelerin devam ettiğini henüz resmi bir karar alınmadığını açıklamıştı.

Sizce ilerleyen yıllarda tekrar Türkiye’yi Eurovision’da görür müyüz?

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir