San Marino jüri oylaması ile ilgili açıklama yaptı

BENZER HABERLER

Avrupa Yayın Birliği (EBU), Eurovision’un ikinci yarı finalin ikinci kostümlü provasının ardından yaptığı jüri oylamasının analizinde, altı ülkenin sonuçlarında bazı düzensiz oylamalar tespit etmişti.

Bu altı ülke arasında yer alan San Marino devlet kanalı RTV, resmi bir açıklama yaptı.

“EBU, 12 puanını İtalya’ya veren San Marino’nun oyunu değiştirdi. San Marino devlet kanalı RTV, Eurovision’un henüz sona erdiği sırada meydana geldiği iddia edilen oylama usulsüzlüğü ile ilgili, bunun her zaman olabileceğinden bahsetti.

RTV,EBU ile direkt temasa geçti ve dün öğlenden itibaren EBU’yu tek muhatap olarak kabul etti. Açıklama RTV’nin-ve ilgili diğer 5 ülkenin- konsorsiyumun aktif üyeleri olmasına rağmen paylaşılmadı. Bu nokta önemli çünkü EBU’nun bu olayda izlemiş olduğu yol, EBU üyeleri arasındaki ilişkileri yönlendiren ve düzenleyen kuruluşlardan ilham almaktan ziyade otoriter bir davranış olarak görülüyor. Biz EBU’ya bu konudaki hayal kırıklığımızı belirttik ve sadece bu şekilde basın bülteni yayınlamaktan bahsetmiyoruz. EBU’ya oylamada %100 usulsüzlük şüphesi olup olmadığını sorduğumuzda cevap hayır şeklinde oldu.

EBU’nun ikinci yarı finalde bir grup ülkenin 12,10,8,7 ve 6 puanlarını değiştireceğini fark edip etmediğini sorulduğunda cevap hayır oldu.

San Marino ve diğer 5 şüpheli ülkenin iptal edilen oylarının neden İsveç’e (72 puan) ve Avustralya’ya (60 puan) verildiği sorulduğunda aldığımız yanıt “Onların şarkıları en iyisiydi” şeklinde oldu.

Hiçbir şey bizim jüri üyelerimizin inanmadıkları bir şeye oy verdiklerini inandıramaz. Onların ve bizim İtalya’ya 12 puanımız İspanya’ya 12 puan olarak değiştirildi. Bu yeni hesaplamanın nasıl yapıldığı soruldu fakat cevap alınamadı.

Eurovision’u biliyor ve yıllardır işbirliği yapıyoruz. Kurumlara ve rekabete devam ediyoruz ve her zaman en iyi şarkı olmasa da en iyisine tezahürat yapıyoruz.”

Kaynak: sanmarinortv.sm

BİZİ TAKİP ET

700BeğeniBeğen
2,800TakipçiTakip Et
15,083TakipçiTakip Et
2,270AboneAbone Ol

TWİTTER

Galler Parlamentosu, Galler'in olası ev sahipliğini desteklediğini açıkladı. Plaid Cymru partisi ise hükümete seslenerek Galler'in Eurovision'a katılması gerektiğini söyledi.
Fransa 67. Eurovision Şarkı Yarışması için katılımını onayladı. #France #Eurovision2023
Hadise ve Murda'nın merakla beklenen "Imdat" adlı düet çalışması yayınlandı. https://t.co/7P9dDb6JK4
Önümüzdeki günlerde 2022 Eurovision ile ilgili bir belgesel yayınlanacak. Belgeselde sahne tasarımcısı Francesca Montinaro'nun da röportajı yer alacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER