EBU usulsüzlük tespit edilen oylar ile ilgili açıklama yaptı

BENZER HABERLER

Avrupa Yayın Birliği (EBU), Eurovision’un ikinci yarı finalinin ikinci kostümlü provasının ardından yaptığı jüri oylamasının analizinde, altı ülkenin (Azerbaycan, Polonya, Gürcistan, Karadağ, San Marino, Romanya) sonuçlarında bazı düzensiz oylamalar tespit etmişti.

Avrupa Yayın Birliği bugün konu ile ilgili resmi bir açıklama yayınladı.

“İkinci Yarı Final’de altı jüriden dördünün diğer beş ülkeyi ilk beşe yerleştirdi, bir jüri ilk 6’da aynı beş ülkeye oy verdi ve altı jürinin sonuncusu diğerlerinden dördü İlk 4’e ve beşincisi İlk 7’ye yerleştirdi. Altı jürinin dördü en az bir kez 12 puan aldı ve bu da verilebilecek maksimum puandı.”

“İkinci Yarı Finalde tespit edilen usulsüzlüğün benzeri görülmemiş olması göz önüne alındığında, Avrupa genelindeki Oylama Ortağı ve Bağımsız Oylama Gözlemcisi ile istişare eden EBU, Yarışmanın Oylama Talimatları uyarınca oyları kaldırma hakkını kullanmaya karar verdi. Oylama sisteminin bütünlüğünü korumak için söz konusu altı jüri tarafından Büyük Final’deki sıralamaya göre yapılmıştır. Sonuç olarak, aynı prosedür izlendi ve otomatik olarak hesaplanan yedek toplu sonuç, Büyük Final’de yer alan altı ülkenin nihai jüri sonuçlarını belirlemek için kullanıldı.

Bu kararlar EBU Referans Grubu Başkanı, Yarışmanın yönetim kurulu ve EBU Genel Müdür Yardımcısı tarafından Yarışmanın Oylama Talimatlarının gereklilikleri doğrultusunda onaylandı.

EBU o zamandan beri ilgili yayıncılarla jüri modellerini tartıştı ve onlara ülkelerindeki jüri oylamasını daha fazla araştırma fırsatı verdi.

EBU, bu altı ülkenin jüri oylarını, hem İkinci Yarı Final hem de Büyük Final’de yedek bir toplam sonuçla değiştirme kararını yeniden teyit ediyor.

EBU ayrıca 2022 Eurovision Şarkı Yarışması’ndaki 40 katılımcının nihai sıralamasını da onaylıyor.

Altı ülkenin jüri oyları kaldırıldığı halde ikinci yarı final sonuçlarında herhangi bir değişiklik yaşanmıyor.

Kaynak: Eurovision.tv

BİZİ TAKİP ET

[td_block_social_counter facebook="escturkeysayfasi" twitter="eurovisn_turkey" youtube="channel/UCjpd20VB6J9Ng5fm3EdRHqA" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" manual_count_facebook="700" instagram="eurovisn_turkey" manual_count_instagram="2800"]

TWİTTER

[fts_twitter twitter_name=eurovisn_turkey tweets_count=4 cover_photo=no stats_bar=yes show_retweets=no show_replies=no]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER