Lübnan Eurovision’a katılacak mı?

0

Lübnan Eurovision’a katılacak mı?

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında Perşembe günü diplomatik ilişkilerinin tamamen normalleşmesine yol açan tarihi barış anlaşmasının ardından, Lübnan ve Bahreyn şimdi de İsrail ile benzer bir barış anlaşması düşünüyor. Bu anlaşmaya varılırsa, Lübnan’ın Eurovision’a ilk kez girmesi çok muhtemeldir çünkü Lübnan 2005 yılında katılacaktı ancak İsrail ile sorunları olduğu için katılamamıştı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, Fransız haber kanalı BFMTV’ye verdiği röportajda İsrail ile barış olasılığını dışlamadı. Lübnan’ın İsrail ile barışmaya hazır olup olmayacağı sorulan Aoun, “Duruma göre değişir. İsrail ile sorunlarımız var, önce bunları çözmemiz gerekiyor.”

İsrail İstihbarat Bakanı Eli Cohen, bugün, Bahreyn ve Umman’ın Birleşik Arap Emirlikleri örneğini izleyen ve İsrail ile ilişkileri normalleştiren bir sonraki Körfez ülkeleri olabileceğini söyledi.

“Bahreyn ve Umman’ın kesinlikle gündemde olduğunu düşünüyorum. Ayrıca benim tahminime göre önümüzdeki yıllarda başta Sudan olmak üzere Afrika’daki ülkelerle barış anlaşmaları yapılması ihtimali var.”

Hem Bahreyn hem de Umman BAE-İsrail anlaşmasını memnuniyetle karşıladılar, ancak niyetlerini belirtmediler.

Eurovision’da Lübnan’ın macerası

1950’den bu yana bir EBU üyesi olan Lübnan, sonunda 2005 yılında Eurovision’a katılmaya karar verdi. Aline Lahoud, “Quand tout s’enfuit” adlı şarkısıyla ülkesini temsil edecekti ancak sorunlar ortaya çıktı.

Temsilci seçildikten iki ay sonra Télé Liban Genel Müdürü yarışmadan çekildiklerini açıkladı. Çekilme nedeninin İsrail olmadığını açıkladı. “Herhangi bir siyasi nedenden dolayı yarışmadan çekilmediğimizi belirtmek istiyoruz. Aslında kararımız yalnızca finansal sebeplere dayanıyordu. Şimdi bu konuda olası bir çözüm bulmak için çalıştığımızı biliyoruz.” dedi.

Lübnan yasalarına göre, ülke televizyon kanallarının herhangi bir İsrail içeriğini yayınlaması yasak. Bu nedenle, İsrail’in performansının gösteriden kesilmesi gerekecekti. Ancak, Eurovision kurallarına göre yarışmanın tamamı yayınlanmak zorunda.

Sonuç olarak, Lübnan yarışmadan çekildi ve son çekilme tarihinden sonra çekildiklerini açıkladıkları için, üç yıl boyunca men edildi. 2009 yılında EBU tarafından davet gönderildi fakat geri dönüş yapılmadı. Bu anlaşmadan sonra bakalım önümüzdeki yıllarda Lübnan’ı Eurovision’da görebilecek miyiz?

Source: Eurovisionfun.com

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir