UKU SUVISTE ROTTERDAM YOLCUSU!

65. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Estonya’yı Uku Suviste temsil edecek.

Bu akşam gerçekleşen Eesti Laul 2020 ulusal finalini kazanan Uku Suviste, “What Love Is” adlı şarkısıyla Estonya’yı Eurovision’da temsil etmeye hak hazandı.

UKU SUVISTE KİMDİR?

Babası Estonyalı TV yapımcısı Raivo Suviste olan 37 yaşındaki Estonyalı şarkıcı, söz-müzik yazarı ve piyanist Uku Suviste, 6 yaşında Tallinn Okulu’nda özel müzik dersinde eğitimine başladı. Aynı zamanda Tallinn Boys Çocuk Korosu’nda çalışmaya başladı. Girdiği Tallinn Müzik Okulu’ndan ise 1997 yılında piyano uzmanı olarak mezun oldu. 2001 yılında Estonya Bilgi Teknolojileri Üniversitesi’ne kabul edildi ve bilgisayar sistemleri yöneticisi uzmanlığından mezun oldu. Bu eğitiminden bir yıl sonra ise Georg Ots Tallinn Müzik Okulu’na gitti. 2006’dan itibaren ise ABD’nin Boston kentindeki Berklee Müzik Koleji’nde şarkı söyleme, çağdaş yazı ve müzik prodüksiyonu üzerine çalıştı. 2004 yılından bu yana, Suviste uzun yıllardır birçok gençlik şarkı ve müzik kompozisyonu yarışmalarına katılıp birçok başarı elde etmiştir. 2005 yılında Suviste, Estonya şarkı yarışması “Kaks Takti Ette” de yer aldı ve 3. oldu. 2005 yılında Suviste ilk albümünü çıkardıktan sonra birok Estonyalı ünlü isimle düet çalışmaları yaptı ve konserler gerçekleştirdi. Suviste, 2010 yılında Rusya’nın en büyük şarkı yarışması “New Wave” de yer alarak 3. oldu. Suviste, çok sayıda konsere ve turuna ek olarak, “Oliver Twist”, “Chicago” ve “West Side Story” de dahil olmak üzere çeşitli müzikallerde sahne aldı. Suviste, Eurovision 2008 2.’si Ani Lorak tarafından çalıştırıldığı The Voice’un Rusça versiyonunun 7. sezonunda yarıştı. Yarı finalde yarışmadan elendi.

Suviste, Eesti Laul 2017’de “Supernatural” şarkısı ile yarıştı, ancak ilk yarı finalde elendi. Eesti Laul 2019’a ise “Pretty Little Liar” şarkısıyla katıldı ve finalde ikinci oldu. Bu yıl ise ülkesini Rotterdam’da ‘’What Love Is’’ adlı şarkısıyla temsil edecek.

Şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Source: ERR
Photo by: ERR

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir