Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan Eurovision açıklaması

BENZER HABERLER

Fuat Oktay’dan Eurovision açıklaması geldi!

2019 Eylül ayında CHP Adana Milletvekilli Ayhan Barut tarafından TRT’nin Eurovision’a neden katılmadığına dair meclis’e bir önerge sunulmuştu. Önerge 4 Şubat tarihinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ‘daha adil bir sistem’ olması halinde TRT’nin Eurovision Şarkı Yarışması’na tekrar katılabileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtı:

Türkiye Radyo-Televizyon kurumu, Avrupa Yayın Birliği (EBU) üyeliği  çerçevesinde, ilk kez 1975 yılında Türkiye’yi temsilen Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmış bugüne kadar 34 yarışmada yer almıştır.

Bu doğrultuda Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu 1976, 1977,1979, ve 1994 yıllarında çeşitli sebeplerle yarışmaya katılmama kararı almıştır.

Yarışmanın değerlendirilme yönteminde 2009 yılında değişikliğe gidilerek izleyici oylarının etkisi yüzde 50’ye indirilmiştir. Sonuçların belirlenmesinde, %50 tele oylama, %50 Ulusal jüri oylaması ortalamasının alınmasına karar verilmiştir. Kurum oylama ve katılım sistemine dair çekinceleri sebebiyle yarışmaya katılmamıştır. Aynı zamanda ayrıcalıklı beş üye ülkenin yarı finallerde yarışmaksızın doğrudan finalde yarışmacılarının haksız bir uygulama olduğu, her ülkenin yarışmaya katılım koşullarının eşit olması gerektiği değerlendirilmiş olup önümüzdeki dönemde daha adil bir sistem kurulursa tekrar katılım değerlendirecektir.”

CHP tarafından sunulan önerge Halk TV Ana Haber Bülteninde yer almıştı.

AKP iktidarının baskısıyla ülkemizin Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmamasına tepki gösterdik. Sesimize yer veren Halk TV Ailesi, Ana Haber ekibi ve kıymetli çalışanlarına teşekkür ediyoruz. @halktvcomtr @degirmencirfan @Eurovisn_Turkey #HerŞeyÇokGüzelOlacak pic.twitter.com/JlBKE5oU0R

— Ayhan Barut (@AyhanBarut01) September 24, 2019

Türkiye, Eurovision Şarkı Yarışmasında neden yer almıyor? Bu ayıbın bitmesi için Meclis’e soru önergesi sunduk. Baskı ve dayatmalarınıza boyun eğmeyecek, susmayacak ve korkmayacağız. Haklı taleplerimizi haykırmaya devam edeceğiz. @Eurovisn_Turkey @Eurovision https://t.co/qLRST2QP3f

— Ayhan Barut (@AyhanBarut01) September 23, 2019

Ayhan Barut’un soru önergesine buradan ulaşabilirsiniz.

TRT 2013 yılından beri Eurovision’a katılmıyor ve yayınlamıyor.
Source: TBMM


Facebook


Twitter


Instagram

BİZİ TAKİP ET

700BeğeniBeğen
2,800TakipçiTakip Et
15,107TakipçiTakip Et
2,460AboneAbone Ol

TWİTTER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER