July 12, 2024
Estonya Eurovision 2024 Temsilci 2024

Estonya’yı 5miinust ve Puuluup temsil edecek

Estonya’yı 5miinust ve Puuluup temsil edecek

2024 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Estonya’yı “(nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi” adlı şarkısıyla 5miinust ve Puuluup temsil edecek.

Sekiz adayın yarıştığı büyük finalde 5miinust ve Puuluup jüri ve halk oylamasını kazanarak Estonya’yı Eurovision’da temsil etmeye hak kazandı.

5miinust kimdir?

5miinust, Estonyalı bir müzik grubudur. Grup, 2015 yılında kuruldu ve üyeleri Joonatan Siiman, Hendrik Liivik, Martin Karak, Pavel Gorbatšov ve Mikk Mäe idi. Tarzları genellikle indie pop, elektronik ve alternatif müzik türlerinde değerlendirilir. “KÜLM” adlı ilk albümlerini 2016 yılında yayınladılar ve Estonya’da büyük bir başarı elde ettiler. Daha sonra 2017’de “Täna” adlı ikinci albümlerini çıkardılar. 5miinust, Estonya’da gençler arasında popülerlik kazanmış ve müzik endüstrisinde önemli bir yer edinmiştir.

Puuluup kimdir?

Puuluup, Estonyalı bir müzik projesidir. Grup, müzik türlerini genişleten ve geleneksel Estonya müziğini çağdaş tarzlarla birleştiren bir müzikal deneyim sunmayı amaçlar. Puuluup’un müzikleri genellikle etnik enstrümanlar, vokaller ve elektronik öğelerin birleşimiyle karakterizedir. Grubun arkasındaki isimler Kalle Tikas ve Marko Veisson’dur. Puuluup, Estonya’nın müzik sahnesinde yenilikçi ve deneysel bir yaklaşım sunarak dikkat çekmiştir.