Ermenistan: ‘Jako’ yayınlandı

0

Ermenistan devlet kanalı AMPTV, 2024 Eurovision’da Ladaniva’nın temsil edeceğini duyurmuştu. Bugün ise ikilinin “Jako” adlı şarkısı yayınlandı.

Jaklin, şarkıda toplumun yapay kurallar ve kısıtlamaları dayatmasını eleştiriyor. Bu kısıtlamaların kızların gerçek benliklerini unutmalarına neden olduğuna inanıyor, çünkü sürekli olarak nasıl davranmaları gerektiği ve kim olmaları gerektiği konusunda yönlendiriliyorlar. Şöyle açıklıyor:

“Küçükken beni ‘Jako’ diye çağırırlardı. Büyüdükçe, kızların sakin olması, alçakgönüllü olması, normal giyinmesi, fazla konuşmaması, deli şeyler yapmaması gerektiği konusunda sürekli olarak söylendi.”

Jako, Ladaniva’daki Jaklin’in takma adıdır. Sanatçı bu şarkıyla özgür düşünme ve istediği kişi olma hakkını öne sürüyor. Şarkının bestecileri arasında Ladaniva ve Audrey Leclercq yer alırken söz yazarları arasında Louis Thomas yer alıyor.

Ladaniva kimdir?

Ladaniva, Jaklin Baghdasaryan ve Louis Thomas’dan oluşuyor ve 2019 yılında Fransa’nın Lille şehrinde bir araya geldiler. Ladaniva, retro bir araba markasından esinlenilerek oluşturulmuş, ikilinin maceracı ruhunu ve farklı kültürler ve gelenekler arasındaki yolculuklarını simgeleyen bir isimdir.

Jaklin Baghdasaryan, 1997 yılında Ermenistan’ın Eghegnazor şehrinde doğmuş ve 2014 yılında annesiyle birlikte Fransa’ya göç etmeden önce Beyaz Rusya’nın Minsk şehrinde büyümüştür. Küçük yaşından beri şarkı söylemektedir ve Tourçoing’de yaşayan Jaklın, Lille Konservatuvarı’na kayıtlıdır. Louis Thomas ise 1987 yılında Lille’de doğmuş ve müzikal bir aileden gelen başarılı bir caz müzisyenidir. 2018 yılında, bir akşam Vieux-Lille’deki müzikli bir barda tanışıyorlar.

Ladaniva müzik yolculuğuna 2020 yılında başladı. Yayınladıkları ilk iki büyük ses getirdi. Ardından, ‘Kef Chilini’ adlı şarkı birkaç ay içinde 18 milyon izlenmeye ulaşarak kendi çapında bir rekor kırdı. İlk albümlerini geçtiğimiz yıl yayınladılar.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir