Eurovision’da Azerbaycan – Türkiye kardeşliği

Eurovision’da Azerbaycan – Türkiye Kardeşliği

Azerbaycan Eurovision’a katıldıktan sonra Avrupa, Türkiye-Azerbaycan kardeşliğini tanıdı. Birbirimize verdiğimiz 12 puanlar dışında iki ülke arasında neler yaşandı?

2006

2006 yılında Azerbaycan Eurovision’da yer almasa da yarışmayı canlı yayınlıyordu. Finale kaldığımız an yorumcuların verdiği tepki unutulmazlar arasında yer aldı.

2008

İlk kez Eurovision’a katılacak olan Azerbaycan, temsilcisini ulusal final ile belirleyecekti. Düzenlenen ulusal finalde Sertab Erener sahne almış ve ulusal final, TRT’nin üç kanalından canlı yayınlanmıştır.

Destek Konseri

İlk kez Eurovision’a katılan Azerbaycan için destek konseri düzenlenmiştir. Elnur ve Samir dışında Yalın, Gülben Ergen ve Ruslana sahne almıştır. Konser TRT’den canlı yayınlanmıştır.

Konser öncesi düzenlenen basın toplantısında bir gazetecinin, Samir’e Türkiye hakkındaki duygularını sorması üzerine Samir “Türkiye ve Azerbaycan bir millet, iki devlet. Arada fark yok. ‘Biz ayrılamayız’ şarkısındaki gibi. Bu sözün altında çok şey var. Biz hem kardeşiz hem de dostuz.” diye konuşmuştu.

Elnur, Türkiye’nin şarkısı ile ilgili “Mor ve Ötesi’nin şarkısı bizim şarkımızın stiline çok benziyor. Bizim şarkımız da rock stilinde. Çok güzel bir şarkı, klibi de güzel.” demişti.

Promosyon turu için Bakü’ye giden Mor ve Ötesi, yarışma sonucunun gerek Azerbaycan, gerekse Türkiye için iyi sonuçlanacağını umut ettiğini kaydetmiştir.

Eurovision’a katılmalarında rekabet veya rakiplerinin kim olacağı gibi yaklaşımların sözkonusu olmadığını belirten Harun Tekin, yarışmada şarkıların kardeşlik ve dostluk havasında paylaşılmasının önemli olduğunu dile getirdi.

Eurovision yaklaşıyor!

Bir kaynağa göre Azerbaycan’ın Eurovision’a ilk katılımı olduğu için Türkiye’nin Azerbaycan’a yüksek puan verip vermeyeceği bilinmiyordu. Azerbaycan Türkleri billboardlara “Eurovision’da yeni heyecan Azerbaycan. Kardeş ülke Azerbaycan ilk kez Eurovision’a katılıyor, Türkiye’den destek bekliyor.” diye yazmıştır.

Azerbaycan’ın Eurovision’daki ilk başarısından sonra basında “Gardaşlar bu işi kıvırdı.” manşetleri yer almıştır.

2009

Euroclub’da düzenlenen Türkiye partisinde ise Hadise dışında Aysel ve Arash da sahne almıştır.

Aysel Hadise ile ilgili ‘’Hadise Hanım’la tanıştığımıza çok mutlu oldum. Bir araya gelip konuştuk, iyi dileklerimi ilettim. Bizim aramızda rekabet vardı ama kardeş ülkeler arasında olan rekabet tatlıdır. (Gülüyor) Türkiye’den çok güzel övgüler aldık, bunu söylemeden geçemeyeceğim.” demiştir.

Türkiye’nin Azerbaycan’a 12 tam puan vermesini bekliyor muydunuz? sorusuna Aysel “Türk halkının bizi destekleyeceğinden emindik, buna çok inandık. Biz her zaman Türk halkına kardeş gözüyle baktık. Eurovision’da 12 puan vereceğine de inanıyordum. Çok sevindim. Ben de Azerbaycan halkından Türkiye’ye 12 puan vermelerini rica etmiştim. Biz de Hadise Hanım’a 12 puan verdik.” demiştir.

‘’Always’’ şarkısı ise Türkiyedeki müzik listelerinde 18. sıraya kadar yükselmiştir.

Aysel Türkiye’de sahne aldı.
2009’un Temmuz ayında Türkiye’de sahne alan Aysel “Biz Türkiye’yle iki devlet bir milletiz. Türkiye’ye ik defa geldim ve çok sevdim. Hiç yabancılık çekmedim. Bu kadar güzel olduğunu bilmezdim. Bizden biri gibi gördüm herkesi. Bundan sonra hep geleceğim.” demişti.

Hadise ve Aysel Bakü’de aynı sahneyi paylaşmıştır.

2010

Safura, maNga üyelerini “Johanna” adlı tarihi teknede ağırladı. Yaklaşık üç saat süren tekne gezisi sırasında sanatçılar, Safura’nın “Drip Drop” ve maNga’nın “We Could Be The Same” adlı şarkılarıyla dans edip eğlendi. Teknede geçen yılki yarışmaya katılan sanatçıların şarkıları da dinlendi. Gezinin sonunda maNga, Gürcistan grubunun Oslo Operası binasında verdiği partiye katıldı.

Eurovision öncesi Oslo’da bulunan Opera Bar’da Türk gecesi düzenlenmiş, Azerbaycan temsilcisi Safura, maNga’nın şarkısını beğendiğini belirtmişti.

Yarışma sonrası Hürriyet gazetesine konuşan Safura, “Sertab Erener’i çok seviyorum. Zaten “Pop Idol” yarışmasında da onun “Here I Am” adlı parçasıyla birinciliği kazandım.” demiştir.

2011

2011 yılında Azerbaycan’in zafer anında sahneye Türk bayrağı ile çıkmasıyla birlikte Türkiye-Azerbaycan kardeşliği Avrupa’ya bir kez daha kanıtlandı. Türk bayrağı ile sahneye çıkan Nigar, Türkiye gündemine oturmuş ve ana haber bültenlerine kadar çıkmıştı. Ell & Nikki ise daha sonra Beyaz Show’a konuk olmuştu.

Recep Tayyip Erdoğan Ell & Nikki’yi telefonla arayarak tebrik etmiştir.

2012

Sabina Babayeva ve Can Bonomo promosyon turları için birçok kez bir araya gelmişti.

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç, Eurovision temsilcimiz Can Bonomo için tanıtım resepsiyonu düzenledi.

Büyükelçilikte düzenlenen resepsiyona Azerbaycan’ın tanınmış sanatçıları olan ve geçtiğimiz yıllarda Azerbaycan’ı temsil eden Safura, Ell & Nikki ve Sabina Babayeva’nın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Sabina Babeya resepsiyonda “Can Bonomo’ya iyi şanslar diliyorum.” demiş ve TRT’nin Ana Haber Bülteni’ne katılmıştı.

Can Bonomo ise, “Bir çok ünlü Azerbaycanlı sanatçıyla tanışma fırsatım oldu. Bu çok gurur verici bir şey. Benim Eurovision’da ilk isteğim sanatçılarla tanışmak, sanatçılarla müzik ve sanat hakkında konuşmaktı. Bunu gerçekleştirebildiğim için çok mutluyum. Ayrıca Azerbaycan’ın bana verdiği desteğin farkındayım bunu çok takdir ediyor ve teşekkür ediyorum.” dedi.

Bakü’de ev sahipliği! 

Azerbaycan’ın başkenti Bakü 2012 Eurovision’a ev sahipliği yapmış, sıfırdan 20 bin kapasiteli Kristal Salonu inşa edilmiştir. Hazırlıklar için Türk işçileri ve firmaları yardım etmiştir.

İkinci yarı finalde Türkiye’nin son sırada açıklanması ve salonun ‘Türkiye, Türkiye’ diye bağırması hala hafızalarda yer alıyor.

Büyük finalde oylama sırasında Safura’nın 12 puanı açıklarken ‘Can Türkiye’ diye seslenişi unutulmayanlar arasında yer alıyor.

2013

Türkiye’nin yarışmadan ilk çekildiği yılda Farid Mammdov promosyon turu için Türkiye’ye gelmiş ve birçok televizyon kanallarına katılmıştır. Farid “Hold Me” şarkısının Türkçe versiyonunu yayınlamış, yarışma öncesi Türkiye’yi de temsil ettiğini söylemiştir. Ayrıca Eurovision gecesi Greenroom’da tekrar Türk bayrağını dalgalanmıştır.

2014

Dilara Kazimova “Ben sadece Azerbaycan değil Türkiye için de burdayım.” demiş ve ‘’Start A Fire’’ adlı şarkısının Türkçe versiyonunu yayınlamıştır.

2015

O Ses Türkiye’yi kazandıktan sonra Eurovision’a yeniden katılan Elnur Hüseynov, “Hour Of The Wolf” adlı şarkısının Türkçe versiyonunu yayınlamıştır. Yarışma öncesi Acun Ilıcalı, Ebru Gündeş gibi birçok ünlü isim destek için mesaj göndermiştir.

2016


Samra 2015 yılında O Ses Türkiye’de yer almış, bir yıl sonra ise Eurovision’da Azerbaycan’ı temsil etmiştir. Samra ile yaptığımız röportajda Türkiye ile ilgili “Türkiye’yi yarışmada özlüyorum ve bu olayın çok yakında değişmesini umut ediyorum. Türk müziğini çok seviyorum ve benim kadar Avrupa da seviyor.” demişti.

2017

Demet Akalın sosyal medya hesaplarında 2017 temsilcisi Dihaj’ı paylaşıp destek istemiştir.

2019

Chingiz yarışma boyunca Türkiye’yi çok sevdiğini ve desteklediğini belirtmiş, yarışma sonrası ise “Türkiye’den çok güzel destek ve yorumlar geldi. Bunun için kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Ben yarışmada sadece Azerbaycan’ı değil Türkiye’yi de temsil ediyordum. Birinci olsaydım Türk Bayrağı sahnede dalgalanacaktı.” demişti.

BÜYÜK FİNALE...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir