EBU, Belarus’un şarkısını diskalifiye etti

0

Belarus devlet kanalı BTRC, Galasy ZMesta adlı grubu temsilcisi olarak açıkladıktan sonra sosyal medyadan birçok tepki gelmiş ve imza kampanyaları başlatılmıştı.

Bunun üzerine Avrupa Yayın Birliği bugün konu ile ilgili bir açıklama yaptı ve şarkının değiştirilmesini talep etti, aksi taktirde Belarus’un yarışmadan diskalifiye edilebileceğini belirtti.

Şarkının klibi Eurovision’un resmi Youtube sayfasından da kaldırıldı.

“Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmak üzere gönderilen tüm şarkılar için gerekli sürecin bir parçası olarak EBU, Belarus temsilcisi Galasy ZMesta’nin ‘Ya Nauchu Tebya” adlı şarkısını dikkatle değerlendirdi. Galasy ZMesta’nın yarışma kurallarına uymasını sağlamak için şarkının yarışmanın politik olmayan doğasını sorguladığı sonucuna varıldı. Ayrıca temsilciye yönelik son tepkiler Eurovision Şarkı Yarışması’nın itibarını zedeleyebilir. BTRC yayıncısına yazdık ve Belarus’un Eurovision Şarkı Yarışması’na katılımından sorumlu olup, mevcut haliyle şarkının şu anda uygun olmadığını ve Eurovision Şarkı Yarışması’nın kurallarına uygun, düzenlenmiş bir versiyon veya yeni bir şarkı göndermeleri gerektiğini bildirdik. Aksi takdirde, bunun sonucunda bu yılki yarışmadan diskalifiye edilebilir.”

Bugün Eurovision Türkiye ekibi olarak Belarus temsilcisi ile ilgili haber yayınlamama kararı almıştık.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir