Belarus’un Eurovision’dan çıkarılması için imza toplanıyor

0

İsveç siyasi partisi Liberalerna’dan Karin Karlsbro, Belarus devlet kanalı BTRC’yi Eurovision Şarkı Yarışması’ndan çıkarmak için bir imza kampanyası başlattı.

Karin Karlsbro, Avrupa Birliği’nin Belarus ile ilişkilerden sorumlu heyetinin başkan yardımcısı olarak da biliniyor. EBU’yu Belarus’taki rejime karşı daha fazla önlem almaya çağırmak için Karlsbro, Avrupa Parlamentosu’ndaki önergesi için imza toplamaya başladı. Bu önergede bu yıl Belarus’un Eurovision’dan çekilmesi talep edilecek.

İsveç devlet kanalı SVT’ye verdiği röportajda konu ile ilgili;

“Avrupa Birliği, temel insan haklarını açıkça ihlal eden kişilerin bir listesini oluşturdu. Bu listede Belarus devlet yayın kuruluşunun başkanı yer aldı. Diktatörlüğün hüküm sürdüğü bir ülkenin müzik yarışmasına katılması anlamsız.”

Bu Belarus devlet kanalı BTRC’ye başlatılan ilk kampanya değil. Daha önce, Belarus Kültürel Dayanışma Vakfı BTRC’yi Avrupa Yayın Birliği’nden ve Eurovision’dan çekilmesi için girişimde bulunmuştu.

2020 seçimlerinde ise Alexander Lukashenko’nun en güçlü rakibi olan muhalefet lideri Svetlana Tikhanovskaya, BRTC’nin Avrupa Parlamentosu’nda yasaklanması için destek arayacağını belirtmişti.

Kaynak: News.tut.by

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir