Belarus Kültürel Dayanışma Vakfı, devlet kanalı BTRC’nin Avrupa Yayın Birliği’nden (EBU) ve Eurovision Şarkı Yarışması’ndan çekilmesi için bir kampanya başlatmış ve Avrupa Yayın Birliği’ne bir mektup yazmıştı.

Avupa Yayın Birliği “Belarus’taki durumu izliyoruz ve yetkililerin eylemlerini kınıyoruz. EBU siyasetten bağımsız profesyonel bir kuruluştur.” açıklamasını yaptı. Böylece Belarus Eurovision’a katılmaya devam edecek.

“Belarus’taki kötüleşen durumla ilgili endişelerinizle ilgili olarak EBU Başkanına hitaben 5 Ocak tarihli mektubunuz için teşekkür ederiz. Avrupa’da kamu hizmeti medyasının (PSM) profesyonel bir derneği olarak EBU, ifade özgürlüğüne ve bağımsızlık ve hesap verebilirliği içeren kamu hizmeti medyası değerlerini savunmaya son derece bağlıdır. Belarus medyasının durumunu yakından izlemeye devam ediyoruz ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana sivil protestoları takip eden yerli ve yabancı gazetecilere yönelik polis saldırılarını şiddetle kınıyoruz.”

“EBU ayrıca, EBU’nun bir üyesi olarak BTRC’yi profesyonel gazetecilik değerlerini savunmaya ve vatandaşların çok sayıda görüşü duymalarına ve kendi bağımsız kararlarını oluşturmalarına olanak tanıyan bilgilere erişimini sağlamaya çağırdı.”

“BTRC’nin 2021 Eurovision Şarkı Yarışması için VAL’in gonderilmemesi kararının farkındayız. Katılan yayıncılar tarafından 2020 için seçilen bazı yarışmacılar 2021 için geri dönmeyecek ve bu karar, katılan her yayıncının sorumluluğundadır. Eurovision Şarkı Yarışması’nın siyasi gündemi olmayan bir müzik yarışması olduğunu da vurgulamak isterim. Bu kültürel olayın siyasi amaçlar için araçsallaştırılması girişimlerine sürekli ve şiddetle direniyoruz.  Sonuç olarak, EBU siyasetten bağımsız, profesyonel bir kuruluştur.”

Belarus muhalefet lideri Svetlana Tikhanovskaya kampanyaya destek olmuştu.

Kaynak: 12xal.com

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir