Azerbaycan’ı Samira Efendi temsil edecek

BENZER HABERLER

Samira Efendi Rotterdam yolcusu!

65. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Azerbaycan’ı 28 yaşındaki Samira Efendi temsil edecek.

Devlet kanalı Ictimai Televizyonu 2020 temsilcisini iç seçim ile belirledi. Düzenlenen Eurovision seçmeleri arasında Samira Efendi dışında Leman Dadaşova, Elvin Novruzov, Cebrayıl Resulov ve Riyad Abdulov da yer alıyordu.

Samira Efendi’nin adı aslında yıllardır Eurovision ile beraber anılıyordu, daha önce beş defa seçmelerde yer aldı. Ayrıca 2019 yılında da seçmelerde yer almıştı. Samira’nın Ictimai Televizyonu’na üç şarkı gönderdiği açıklanmış Hollandalı besteciler Tony Cornellissen ve Luuk Van Beers’ın şarkı için Bakü’de stüdyoya girdiği söylenmiş ve şarkıda etnik enstrümanların yer alacağı öncesinde açıklanmıştı. Eurovision şarkısının Mart ayında açıklanması bekleniyor.

Samira Efendi kimdir?

Samira Efendi (Samira Efendiyeva) 17 Nisan 1991’de Bakü’de asker bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1994 yılından beri Ogtay Zulfugarov başkanlığında Çocuk Filarmoni Orkestrası’nın solistliğini üstleniyor.

2001 yılında Bakü’de K. Safaraliyeva’nın adını taşıyan müzik okuluna girdi ve 2006’da piyano okulundan mezun oldu. Hemen ardından Azerbaycan Ulusal Konservatuar bünyesinde Asaph Zeynalli Müzik Koleji’ne girmeye hak kazandı. 2010 yılında “Pop Müzik Sanatı” dalını başarı ile tamamladı.

Samira ilk kez 2009 yılında “Yeni Üldüz” yarışmasına katıldı. 2014 yılında “Böyük Səhnə” yarışmasında üçüncü oldu. 2016 yılında O Ses Azerbaycan’da üçüncü oldu. Aynı yıl Azerbaycan’ın ev sahipliği yaptığı Formula 1’de sahne aldı. 2017 yılında Kazakistan’da gerçekleşen “Silk Way Star” yarışmasında Azerbaycan’ı temsil ederek üçüncü oldu. 2019 yılında ise Kazakistan’da “Voice of Nur-Sultan” festivaline katıldı.

Samira Türkiye’de bilinen bir isim. 2016 yılında Alanya’da gerçekleşen Uluslararası Caz Müzik Festivalinde sahne aldı. TRT Müzik gibi birçok televizyon programlarına katıldı. Hadise’nin “Sıfır Tolerans” ve Yasemin Yıldız’ın “Sen Yarım İdun” şarkılarını coverlamıştır.

Samira’nın “Kazanan koltukta oturmak zorundayım” açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Source: Eurovision.tv
Photo by: Ictimai


Facebook


Twitter


Instagram

BİZİ TAKİP ET

700BeğeniBeğen
2,800TakipçiTakip Et
15,107TakipçiTakip Et
2,460AboneAbone Ol

TWİTTER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER