July 12, 2024
Azerbaycan Eurovision 2022 Popüler Haberler

Azerbaycan jüri oylaması ile ilgili bir açıklama yaptı

Azerbaycan jüri oylaması ile ilgili bir açıklama yaptı

2022 Eurovision Şarkı Yarışması’nda oylama sonuçlarıyla ilgili iddialar gündeme oturdu. Azerbaycan İTV kanalı bir açıklama yayınlayarak yarışma organizatörlerinin teknik sorun var denilerek Bakü’ye bağlanmayıp Azerbaycan jürisi adına başka sonuçları açıkladığını kamuoyuna duyurdu.

İçtimai Televizyon ve Radyo Yayın Şirketi (İTV), Eurovision-2022’deki oylamayla ilgili açıklamada bulundu.

Açıklamada, “Eurovision-2022 şarkı yarışmasının finalinde yaşananlar ve sonrasında alınan kararlar ITV’de üzüntü ile karşılandı. Azerbaycanlı jürilerin oy verdiği ülkelerin isimlerini yarışma organizatörlerine gönderdiğimizi beyan ediyoruz. Söz konusu listeye göre, Ukrayna’ya 12 puan verilmişti. Buna cevaben yarışma organizatörleri İTV temsilcilerinden final gösterisinin sonunda herhangi sebep göstermeksizin ısrarlı bir şekilde farklı bir oylama sonucunun açıklanmasını istediler.

Bu talebi şiddetle reddettik. Organizatörlere hemen soruşturma nitelikli resmi bir mektup gönderildi ve canlı yayın sırasında organizatörlerden edinilen sonuçların değil, Azerbaycanlı jürilerin oylama sonucunu duyuracağımızı ve bu konuyu ise kamuoyuna açıklayacağımızı söyledik.

İTV temsilcisi yayın sırasında Azerbaycan’daki jüri oylamasının sonuçlarını açıklamaya hazır olmasına rağmen, yarışma organizatörleri Azerbaycan ile bağlantı kurmamış ve bizim adımıza farklı sonuçlar açıklamışlar. Bu sürecin Bakü’den yürütülmemesi ise teknik sorunlarla ilişkilendirilmiştir.

Halbuki oylama sonucunun canlı yayında açıklanması için bizde herhangi bir teknik sorun yoktu. Organizatörlere bir kez daha İTV adına oylama sonucunun duyurma hakkını vermediğimizi bir kez daha vurgulamak isteriz.

Konuyla ilgili resmi yanıt bekliyoruz ve buna bağlı olarak sonraki adımları atmayı planlıyoruz. Durumun adaletli bir şeklide bir an önce çözülmesini umuyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Ne olmuştu?

Şarkı yarışması sitesinde, altı ülkenin (Azerbaycan, Gürcistan, Karadağ, Polonya, Romanya ve San Marino) jüri heyetinin oylama sonuçlarının iptal edildiği bildirilmiş ve kararın oylama kurallarının ihlali nedeniyle alındığı belirtildi.

Kaynak: Haber global