July 20, 2024
Azerbaycan Junior Eurovision

Azerbaycan bu yıl neden Junior Eurovision’a katılmadı?

Azerbaycan bu yıl neden Junior Eurovision’a katılmadı?

Önümüzdeki Pazar günü, 16 ülkenin yer alacağı Junior Eurovision, Fransa’nın Nice şehrinde gerçekleşecek, ancak Azerbaycan bu yıl katılmayacak.

Azerbaycan delegasyonunun basın sözcüsü İlaha Dadaşova, bu kararın ülkenin Eurovision Şarkı Yarışması’na odaklanmak amacıyla alındığını açıkladı.

“Bu yıl kanal yönetimi, Junior Eurovision’a katılmama kararı verdi; böylece Eurovision Şarkı Yarışması’na daha iyi odaklanabiliriz. Organizasyon komitesi (EBU) herhangi bir gerekçe talep etmiyor. Her yıl, ülkeler hem çocuk hem de yetişkin Eurovision için belirli bir tarihe kadar katılımlarını onaylamaları gerekiyor. Bildiğiniz gibi, Eurovision Şarkı Yarışması’na katılan tüm ülkeler Junior Eurovision‘a katılmıyor ve her birinin kendi sebepleri olabilir. Ancak, önümüzdeki yıl tekrar başvuruda bulunma ve katılma haklarına sahipler. Yani, bu yılki katılmama kararı, ileride katılmamak anlamına gelmiyor.”

Katılmama nedeni politik olabilir mi?

Öte yandan, Azerbaycan’ın Junior Eurovision’a katılmama kararının politik nedenlere dayanabileceği düşünülmektedir. Özellikle, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Karabağ sorununun tırmanmasıyla birlikte, Fransa’nın parlamentoda Ermenistan’dan yana tutumu ve 2021 yılında Fransa’nın ev sahipliğinde Ermenistan’ın kazanması, 2022 yılında ise Ermenistan’ın ev sahipliğinde Fransa’nın kazanması gibi faktörler etkili olabilir.

Azerbaycan, Junior Eurovision’a ilk kez 2012 yılında katılmış ve en son 2021 yılında beşinci sırada yer alarak yarışmayı tamamlamıştı.

Kaynak: vesti.az