July 20, 2024
Avusturya Eurovision 2024 Temsilci 2024

Avusturya’yı Kaleen temsil edecek

Avusturya’yı Kaleen temsil edecek

Avusturya devlet kanalı ÖRF, bu sabah resmi bir açıklama yaparak 2024 Eurovision’da ‘We Will Rave’ adlı şarkısıyla Kaleen’in Eurovision’a katılacağını duyurdu.

Kaleen’in “We Will Rave” adlı şarkısı, daha önce Loreen ile işbirliği yapan İsveçli bir ekip tarafından yazılıp bestelenmiştir. Tekno esintili pop tarzındaki bu şarkı, Mart ayının başında klibiyle birlikte tanıtılacak.

Kaleen Eurovision ile ilgili konuştu:

‘Sanırım benim de bir sanatçı olarak o sahnede duracağım gerçeğini henüz tam olarak kavrayamadım. Bu ışıklar ve kameralar dünyasına aşığım ve izleyiciyi bir yolculuğa çıkarmanın bir ayrıcalık olduğuna inanıyorum. Bunun için çok çalıştım ve son derece gururluyum. Dünyaya neler yapabileceğimi göstermeyi sabırsızlıkla bekliyorum!’

Bu yıl ÖRF’nin iç seçim eleme turuna 14 aday katıldı ve temsilci ile şarkı, yirmi beş kişilik bir jüri tarafından seçildi. Bu jüri, müzik uzmanlarından oluştu ve altı Eurovision hayran kulübü de katılım sağladı.

Kaleen kimdir?

Gerçek adı Marie-Sophie Kreissl olan Kaleen, 29 yaşında bir dansçı, koreograf, model, oyuncu ve şarkıcıdır. Küçük yaşlardan itibaren dansa olan ilgisiyle Kaleen, yedi yaşında ulusal şampiyonluğunu kazanarak toplamda 100’den fazla ulusal ve Avrupa şampiyonasına katıldı; ayrıca beş kez dünya şampiyonu unvanını elde etti.

Yetenekli bir dansçı olmanın yanı sıra, aynı zamanda başarılı bir şarkıcıdır. İlk kendi prodüksiyonlu single’ı Eylül 2021’de kendi Wifi Records etiketi altında yayınlandı ve ilk albümü “Stripping Feelings”, Eylül 2023’te piyasaya sürüldü.

Kaleen, Eurovision sahnesine yabancı değil. 2018’de Lizbon’daki ara gösterilerde dansçı ve koreograf olarak yer aldı. Ayrıca Kıbrıs Rum Kesimi, Belçika, İspanya, Litvanya ve Slovenya’nın stand-in provasında görev aldı. 2021’de Junior Eurovision’da İspanya ve Bulgaristan’ın kreatif direktörlüğünü üstlendi ve tüm prodüksiyonun sahne direktörlüğünü yaptı. Geçtiğimiz yıl Liverpool’da sahne uygulamasında Avusturya’nın yanı sıra Ermenistan, Almanya ve Gürcistan’a da destek verdi.