July 13, 2024
Avusturya Eurovision 2020

Avusturya: Cesár Sampson EBU’nun kararına tepki gösterdi

Avusturya: Cesár Sampson EBU’nun kararına tepki gösterdi

Cesar Sampson EBU’nun kararına tepki gösterdi!

2018 Eurovision’da Avusturya’yı temsil eden ve jüri oylamasında birinci sırada yer alan Cesar Sampson Avrupa Yayın Birliği’nin 2020 Eurovision şarkılarının 2021 yılında yeniden yer alamamasına tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan şarkıcı “EBU adına oldukça düşüncesiz ve dikkatsiz bir karardı.” dedi.

“Delegasyonların ve sanatçıların Eurovision 2021’e gönderecekleri şarkıyı seçmelerine izin vermemek, bence EBU adına oldukça düşüncesiz ve dikkatsiz bir karardı. Bunun çok hızlı bir şekilde ve bu kadar çok insanı etkileyecek şekilde duyurulma şekli, son olaylar ve içinde bulunduğumuz krizden hala nasıl sarsıldığımızı gösteriyor. Her düzeyde yönetimler sadece hızlı tepki vermeye ve kendince steril çözümler sunmaya çalışıyor. Ancak çoğu zaman bu durum başka bir dizi problem getiriyor tüm insanların bu süreçte ki durumu göz ardı edildiğinde. Kendini “Sarki Yarismasi” olarak adlandıran, şarkılar ve yaratıcıları üzerine inşa edilmiş, ancak bugünlerde şarkı sözü yazarlarının ödüllerini dahi sahne arkasında aceleyle veriyor, şimdi bu denli acı verecek şeyin olması şaşırtıcı değil.

Hata yapmayın, bu durum yaratıcı özgürlük kadar ekonomik hayatın devamıyla da ilgilidir. Her Eurovision 2020 şarkısının arkasındaki ekipler EBU’ya olan haklarının büyük bir kısmını kabul etti,bu durum aslında Eurovision’un sağladığı uluslararası tanıtım ve pazarlama olması gerekiyordu.

Doğru, EBU’nun bu yılki anlaşmalarını sona erdirememesi hatası değil. Fakat bu aynı şarkılara 2021’de ikinci bir şansın verilmesini inkar etmeleri EBU’nun hatası olacaktır. Bu noktada, Avrupalı ​​izleyicilerin / dinleyicilerin çok küçük bir yüzdesi Eurovision 2020’de yapılacak şarkıları bile duymuştur. Çok geç değil – delegelerin 2021’de nasıl ilerlemek istediklerine karar vermesine izin verilmelidir.
Bu yıl özellikle güçlü olan şarkılar gelecek yıl kadar güçlü olacak ve daha iyisini yapabilecek ülkeler bunu yapma şansı bulacak – ve hepimiz kazanacağız. ”

Cesar Sampson, Malta temsilcisi Destiny’nin “All Of My Love” adlı şarkısının bestecisi olarak yer alıyor.
Photo by: Thomas Hanses