Analiz: Türkiye’nin katıldığı yarışmalar

Türkiye’nin Eurovision dışında katıldığı yarışmalar.

TRT, 2013 yılında Eurovision’dan sonra çekildikten sonra Türkiye Eurovision’a benzer birçok yarışmaya katıldı. Peki Türkiye hangi yarışmalara ve hangi isimlerle katıldı? Hadi bir göz atalım…

Türkvizyon

Türkvizyon Şarkı Yarışması ilk kez 2013 yılında TMB TV, TÜRKSOY ve o yılın Türk Dünyası Kültür Başkenti’nin işbirliğiyle ile düzenlenmiştir. Her yıl Türk dünyası ülkeleri arasında düzenlenen ilk ve tek şarkı yarışmasıdır. Ancak 2016 yılından beri yarışma düzenlenmiyor.

Düzenlenen ilk yarışmada ülkemizi Manevra “Sen, Ben, Biz” adlı şarkısıyla temsil yarı finali geçerek finalde 187 puan toplayarak altıncı olmuştur.

2014 yılına geldiğimizde Türkiye’yi bu kez Sinan Akçıl imzalı bir şarkıyla Funda temsil eder. “Hoppa” adlı şarkısıyla yarı finalde 199 puan toplayarak ikinci olurken finalde 128 puan toplayarak onbeşinci olur.

2015 yılında Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı yarışmada Görkem Durmaz “Hırçın Sular” adlı şarkısıyla 175 puan toplayarak ülkemize üçüncülük getirir.

ABU TV Şarkı Festivali

2012 yılından beri düzenlenen Asya-Pasifik Şarkı Yarışması’na Türkiye 2014 yılında katılmaya karar verir. Eurovision’a benzer bir şarkı yarışması olsa da oylama gerçekleşmiyor.

2010 yılında Eurovision’da ülkemize ikincilik getiren maNga 2014 yılında ilk temsilcimiz olur ve sahnede “Fazla Aşkı Olan Var Mı?” adlı şarkısını söyler.

Bir yıl sonra 2015 yılında pop müziğin sevilen isimlerinden Murat Dalkılıç “Katılımız Olursun” adlı şarkısıyla katılır.

Türkiye festivale iki yıl ara verdikten sonra 2018 yılında tekrar katılır, Güliz Ayla ve Bahadır Tatlıöz ikilisi “Kimin umrunda” adlı şarkısını söyler.

Son düzenlenen yarışmada Türkiye’yi Tokyo’da Mustafa Sandal temsil eder ve sahnede unutulmayan şarkısı “Aya Benzer”i yeniden söyler.

Silk Way Star

Fulin, 2017 yılında Kazakistan’da düzenlenen İpek Yolu Yıldızı Şarkı Yarışması’na katılmış birçok şarkı seslendirmiş ve yarışmayı yedinci sırada tamamlamıştır.

Free European Song Contest

Alman yayıncı ProSieben, bu yıl koronavirüs nedeniyle iptal edilen Eurovision yerine “Free European Song Contest” adlı şarkı yarışması’nı düzenlemişti. Türkiye’yi “Günaydın” adlı şarkısıyla temsil eden Eko Fresh ve Umut Timur 71 puanla altıncı olmuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir