Analiz: Türkiye’de popüler Eurovision şarkıları

Türkiye’de popüler olan şarkılar!

Bu kez Eurovision şarkılarını analiz ediyoruz. Türkiye’de popüler olan ve en çok sevilen Eurovision şarkıları hangileridir? Netta’dan, Aysel ve Arash’a birçok isim listede yer alıyor. Bu liste dışında Türkiye’de hala çok sevilerek dinlenen şarkılarımızda bulunuyor. Sizler için en popüler şarkıları bir kez daha araştırdık. Analiz müzik listelerine göre yapılıp, detaylandırılmıştır.

10. Toy

נטע ברזילי – אירוויזיון 2018 | Netta - TOY | Israel Eurovision ...

Netta’nın “Toy” şarkısı mart ayında Spotify viral 50 listesinde 40.sıradan giriş yapmıştır. Eurovision zaferi sonrası şarkı, 7.sıradan yeniden listeye giriş yapmış 5. sıraya kadar yükselmiştir. Spotify Türkiye Top 200 listesinde 7,779 dinlenme ile Jamala’dan sonra listeye 200.sıradan giriş yapabilen Eurovision şarkısı olmuştur. Ayrıca şarkı Itunes Türkiye’de 45.sıradan giriş yapmıştır.

9. Euphoria

Loreen Eurovision | The Incredible Tide

2010’lu yıllara “Euphoria” adlı şarkısıyla damga vuran Loreen, Türkiye’de de ilgi görmüştü. Şarkı sık sık radyolarda çalınıyor ve klibi müzik kanallarında yayınlanıyordu.

8. Hard Rock Hallelujah

Eurovision Song Contest Winners of 2006 - Lordi with Hardrock ...

Lordi’nin “Hard Rock Hallelujah” adlı şarkısı özellikle Rock tutkunları tarafından ilgi görmüştü. Türkiye’de şarkı radyolarda 14.sıraya kadar yükselmişti.

7. Secret Combination

 

Sevilen Yunan şarkıcı Kalomira, “Secret Combination” adlı şarkısıyla Türkiye’de büyük bir beğeni toplamıştı. Promosyon turu için Türkiye’ye gelen Kalomira birçok televizyon ve radyo programına katılmıştı. Şarkısı Türkiye Billboard listesinde 18.sıraya kadar yükselmiştir.

6. Wild Dances

Ukraine's Ruslana: From Eurovision to revolution and back

2004 yılında ev sahipliği yaptığımız yılda yarışmayı kazanan Ruslana “Wild Dances” şarkısıyla Türkiye’de büyük ilgi toplayarak müzik listelerinde 19.sıraya kadar yükselmiştir. Zafer sonrası “Wild Dances” adlı albümü Türkiye’de de satışa çıkarılmıştır. Bugün hala Türkiye’de dinlenilen ve sevilen Eurovision şarkıları arasında yer alıyor.

5.1944

Jamala

Jamala’nın zaferinden sonra şarkı Itunes Türkiye’de 39.sıradan giriş yapmış ve 7. sıraya kadar yükselmiştir. Spotify Top 200 listesinde günlük 7,277 dinlenme ile 52. sıradan giriş yapmıştır. Jamala’nın Türkiye’ye ziyareti ve konserinden sonra Jamala’yı Spotify’da en çok dinleyen ikinci ülke Türkiye olmuştur. 2020’nin ocak ayında şarkının yeniden gündeme gelmesiyle birlikte şarkı Spotify Türkiye “Viral 50” listesinde 14. sırada yer almıştır.

4. Always

Eurovision Song Contest

Aysel ve Arash’ın “Always” adlı şarkısı Türkiye’de oldukça popüler olmuştur. Şarkı Billboard Türkiye listesinde 11. sıraya kadar yükselmiş Number One FM’in müzik listesinde 18.sırada yer almıştır. “Always” şarkısı bazı ana haber bültenlerinde fon müziği olarak kullanılmış ve en çok indirilen şarkılar arasında yer almıştır. Youtube’da Türklerin şarkıya olan ilgisini görmek hala mümkün.

3. Satellite

File:Lena Meyer-Landrut, Tyskland (1) (4647351293).jpg - Wikimedia ...

Lena’nın “Satellite” şarkısı Türkiye’de oldukça ilgi görmüştür. Radyolarda en çok çalınan 13. şarkı olmuştur. Şarkı bazı reklam filmlerinde kullanılmıştır.

2. My Number One

The Age: national, world, business, entertainment, sport and ...

Helena Paparizou’nun şarkısı “My Number One” Türkiye’de oldukça popüler oldu. Şarkı o kadar çok sevildi ki Türkiye Yunanistan’a ilk kez 12 puan verdi. Yarışma sonrası müzik listelerinde birinci sıraya kadar yükseldi. “My Number One” albümü Türkiye’de de satışa çıkarıldı. Şarkıyı 23 Nisan gösterilerinde bile duymak mümkündü. Bugün hala şarkı Türk fanlar tarafından severek dinleniyor.

1. Fairytale

Alexander Rybak talks about Eurovision 2020 cancellation | wiwibloggs

Genç kızların sevgilisi Alexander Rybak “Fairytale” adlı şarkısıyla Avrupa’da ve özellikle Türkiye’de çok sevildi. Şarkı birçok radyo listelerine girmiştir. Genç şarkıcı yarışma sonrası Türkiye’de birçok konser vermiş ve televizyon & radyo programlarına katılmıştır. Rybak’in şarkısı hala sosyal medyada en çok paylaşılan Eurovision şarkısı diyebiliriz.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir