81 il oylaması: Jüri üyeleri belli oldu

0

Bu yıl altıncısını düzenlediğimiz 81 İl Oylaması’nda 76 ilden 765 kişi katıldı ve böylece rekor katılım gerçekleşmiş oldu. Bu yıl ilk kez jüri oylaması yer alacak ve Eurovision dünyasından sevilen isimler 2021 Eurovison’da yer alan ülkelerin şarkılarına oy kullanacak. Oylamada jürilerin oyları %20 etkili olurken halk oylamasının %80 etkisi olacak.

2 Mayıs akşamı oylamada yer alacak jüri üyelerimiz:

-Michael Kuyucu
-Zeliha Sunal
-Fatih Melek
-Tüzmen
-Emre Yücelen
-Selin Türkoğlu
-Öykü Doğan
-Tuncay Arığ
-Buket Bengisu
-Pınar ve Sühan Ayhan

Özel konuklar

1975 yılında “Seninle Bir Dakika” adlı şarkısıyla ülkemizi temsil eden Semiha Yankı, 1996 yılında “Beşinci Mevsim” ve 1997 yılında “Dinle” adlı şarkısıyla ülkemizi temsil eden Şebnem Paker ve 2016 yılında “1944” adlı şarkısıyla Ukrayna’ya birincilik getiren Jamala 81 il oylamasında bizlere eşlik edecek.

81 il oylaması bu yıl yeniden AAA Design işbirliği ile 2 Mayıs Pazar akşamı saat 21.00’de (TSİ) Youtube kanalımızdan gerçekleşecek. Youtube kanalımıza buradan abone olabilirsiniz.

Göz atmanız gerekenler:

2021 yılında hangi ilden kaç kişi oy kullandı? tıklayın!
2020 yılındaki oylamayı buradan ve 2019 yılındaki oylamayı buradan izleyebilirsiniz!
2020 yılındaki il bazındaki sonuçlara buradan ulaşabilirsiniz.

Michael Kuyucu

Radyo ve Televizyon Programcılığının yanında Alem Fm Grubu, Doğan Medya Grubu, Radyo Mega, Doğuş Grubu, Canwest Medya, Number One Medya Grubu, Best Medya, CRİ TÜRK (kurucu yönetici) (China Media Group) ‘ta üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2020 yılında Number One Medya Grubunun Yunanistan’da yayın yapan Number One Greece adlı televizyon kanalının kurucu danışmanlığını yapmıştır. 2006 yılında temsil eden Sibel Tüzün’ün “Süperstar” adlı şarkısının Yunanca versiyonuna Yunanca sözler yazan Kuyucu, Türkiye’nin tek Yunancası üretilen Eurovision Şarkısının yazarı olarak tarihe geçmiştir. 2011 yılında “Türkiye’nin Eurovision Serüveni” adlı kitabını yayınlamıştır.

Zeliha Sunal

Zeliha Sunal Sahne Performansı İle Herkesi Şaşırttı | KLASS Magazin

Zeliha Sunal Bursa’da dünyaya gelmiştir. Sunal, Mikrofonla ilk olarak TRT İzmir radyosu “Çocuk saati” programında tanıştı. Dönemin halk eğitim merkezlerinde aldığı gitar dersleri ile gitar çalmaya başladı. Öğretmen Okulunda okurken kurduğu orkestra ile, liseler arası birçok müzik yarışmasına katıldı ve derece aldı. Uzunca bir süre amatör gruplarda gitar çalıp şarkı söyleyen Zeliha Sunal profesyonel müzik çalışmasının ilk basamağı olan İzmir’de 5 yıl kendi orkestrası ile çalıştı. 2000 yılında “Yarım Kalan Senfoni” adlı şarkısıyla Eurovision Türkiye elemelerine katıldı. 

Fatih Melek

Eurovision YouTuber Fatih Melek published movie script called 'Take Me To  Euroheaven' – ESCBubble

Fatih Melek Trabzon’da dünyaya geldi. Süheyl Atay’ın RUNLTD adlı menajerlik şirketinde Hadise, Atiye, Mirkelam, Tüba Ünsal gibi isimlerle çalıştı. Şarkıcı Eylem’in “Hayat Devam Eder” adlı şarkısının adlı şarkısının sözlerini yazdı. Her yıl yaptığı Eurovision parodileri ile büyük beğeni topladı. 2020 Aralık ayında Yunanistan’da yayınlanan “J2US” adlı yarışma programında jüri üyeleri arasında yer aldı. 

Tüzmen

Tarkan Tüzmen - YouTube

Ankara doğumlu olan Tüzmen, ODTÜ İnşaat Mühendisliği mezunudur. 1998 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi “Unutamazsın” adlı şarkı ile temsil etmiş ve 14. olmuştur. Kurtlar Vadisi Pusu dizisindeki “İstihbaratçı Alper” karakterini canlandırarak kariyerine oyunculuğu da eklemiştir. Tuzmen, Milli yüzücümüz olarakta biliniyor.

Emre Yücelen

EMRE YÜCELEN'İN DÜZENLEDİĞİ ONLİNE SES VE BESTE YARIŞMASINA REK

Emre Yücelen Adapazarı- Sakarya doğumlu. Müzik ile ilk tanışması ortaokul yıllarında babasının hediye ettiği klasik gitarla başladı. Lise yıllarında ilk müzik grubu olan ’ETWOX’u kurdu. İlk besteleri bu yıllara dayanır.

İzmir 9 Eylül Üniversitesi Opera – Şan bölümünü kazandı. Aynı dönem Kocaeli üniversitesinde 2 sene Jeoloji Mühendisliği eğitimi gördü. Bu dönemde bir süre okul şenliklerinde Solo ve Rock grupları ile sahne aldı.

1996-2004 İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümünden mezun olup , gitar piyano , bağlama ,ud ve ney çalmaktadır.. Prof.Dr. Aleaddin Yavaşça , Prof Dr. Can Etili , Yücel Paşmakçı , Prof. Dr. Selahattin İçli , Süleyman Şenel, ve Erol Uras… gibi çok değerli müzik ustaları ile çalıştı.

“Emre Yücelen Şan Dersi” adlı YouTube kanalında yaptığı ses analizleri ile son zamanlarda adından sıkça bahsettiriyor.

Selin Türkoğlu

Oyuncu ve şarkıcı olan Selin Türkoğlu 200-2004 yılları arası Okan Bayülgen’in sunduğu Zaga programının bir bölümünde yer aldı. Hülya Avşar’ın jüri üyesi olduğu ‘Çek Bakalım’ adlı yarışmada Günah Keçisi filmiyle En İyi Kadın oyuncu ödülünü aldı ve birçok dizide rol aldı. 2013 yılında Inchequin grubuyla “Son Kez” adlı şarkısıyla İrlanda’yı Eurovision’da temsil etmek için elemelere katıldı.

Öyku Doğan

Bir 1 kişi, saç ve dış giyim yakın çekimi olabilir

Öyku Doğan 1990 yılında İzmir’de dunyaya geldi. Müzik eğitimine beş yaşında piyanoyla başladı ve altı yaşında da ilk bestesini yaptı. Dokuz yaşından itibaren 9 Eylül Konservatuvarı’nda piyano bölümünde kursiyer öğrenci olarak devam etti. İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin çocuk korosuna katıldı. Uzun yıllardır İtalya’da yaşıyor ve İtalya’da sık sık konserler veriyor ve festivallerde yer sahne alıyor. 2017 yılında San Marino’nun Eurovision elemelerine katıldı ve ilk 20’ye kadar yükseldi.

Tuncay Arığ

Bahçelievler Deneme Lisesi’nden mezun oldu. 1992 yılında Gazi Üniversitesi, Güzel Sanatlar / Grafik Bölümü’de okudu. Reklamcılık alanında birçok ödüle layık görüldü. Aynı zamanda 26 yıldır profesyonel müzisyenlik yapıyor. 1999 yılında Grup Mistik’te yer aldı ve Tüba Önal ile birlikte Eurovision’a katıldı.

Buket Bengisu

Buket Bengisu ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Babasının bas gitar, amcasının piyano çaldığı bir aileden müziğe ilgili olarak büyüdü. 1996’da konservatuvara girip İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera ana sanat dalı Koro şarkıcılığı bölümünden mezun oldu. 2000 yılında aynı okulun müzikal bölümüne girip 2003 yılında Müzikal şarkıcılığı bölümünden mezun oldu. Ayrıca Türkiye Çocuk Tiyatrosu’nda beş yıl çocuk oyunlarında oynadı, yapımında yer aldı.

2002 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Grup Safir ile beraber seslendirdiği “Leylaklar Soldu Kalbinde” isimli parçasıyla Türkiye’yi temsil etti.

Pınar ve Sühan Ayhan

Hastalarına şifa verirken sanatıyla da ruhları besliyor

Pınar Ayhan, 1972’de Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde doğdu. Ankara Özel Yükseliş Lisesi ve Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Halkla İlişkiler alanında master dersleri aldı.

Üniversite yılllarında orkestra solistliği ile profesyonel müzisyenliğe başlayan Pınar Ayhan, 1994 yılında, TRT’de yapım ve yönetimini İsmail Güngör’ün sunuculuğunu ise Ömer Önder’in üstlendiği “Kokteyl” programında, program solisti olarak yer aldı. 1995-1996 yıllarında TRT’de “Dünden Bugüne Jazz” , “Stüdyo Gençlik” ve “Bilim ve Teknik” gibi programlarda sunuculuk ve solistlik yapan sanatçı, aynı zamanda TRT Çok Sesli Gençlik Korosu’nda korist olarak şarkı söyledi.

1996 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalinde Tarkan Tüzmen ile düet yaptığı, söz ve müziği Dr. Erdinç Tunç’a ait olan “Var mısın Söyle” isimli şarkıyla Türkiye ikincisi olan Pınar Ayhan, ertesi yıl, 1997 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalinde, bu kez sözleri Dr. Selma Çuhacı’ya, müziği Dr. Erdinç Tunç’a’ a ait olan “Sen Nerede Ben Orada” adlı şarkıyla Grup S.O.S. eşliğinde yine Türkiye ikincisi oldu.

Pınar Ayhan, 2000 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalinde Grup S.O.S. eşliğinde, sözleri kendisine ve Orkun Yazgan’a, bestesi eşi Dr. Sühan Ayhan’a ait “Yorgunum Anla” adlı şarkıyla Türkiye birinciliğini kazandı.

Sühan Ayhan

Kişisel ilgi alanları arasında müzik ve fotoğrafçılık bulunan Sühan Ayhan, müziğe ortaokul yıllarında başladı. Üniversite yıllarında Orkun Yazgan, Dr. Selim Öncel ve Dr. Efsun Öztürk ile biraraya gelerek “Grup Günışığı”nı oluşturdu ve bu grupla 1990 yılında TRT Ankara Radyosu’nun açtığı yarışmada Grup dalında birincilik ödülü aldı. 1991 yılında TRT Altın Anten Şarkı Yarışması’nda Can Atilla’nın “Son Çizgiler” adlı eseri ile yarıştı. Efsun Öztürk’ün ayrılması ile grup yoluna “Grup S.O.S”. olarak devam etti. 1995 yılında TRT Altın Anten Şarkı Yarışmasında, Orkun Yazgan’ın “Beni Özleme” adlı eseri ile yarıştı ve 4. oldu.

Grup S.O.S, 1996 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finallerinde Suat Yıldırım’ın “Sevgiyle” adlı eserinde solist Zeynep Poyraz’a arka vokal olarak yer aldı. 1997 yılında ise bu kez Pınar Karakoç ve Grup S.O.S. olarak Erdinç Tunç’un “Sen Nerede Ben Orada” adlı eseriyle yarışarak ikinci oldu. 2000 yılında Eurovision’da Pınar Ayhan ve Grup S.O.S. olarak, müziği kendisine ait olan “Yorgunum Anla” adlı eser ile Eurovision’da yarıştı.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir