CANLI BLOG | Birinci yarı final kostümlü provalar

0

Herkese merhaba! Bildiğiniz üzere yarın akşam Eurovision’un birinci yarı finali gerçekleşecek.

Basın merkezi bugünden itibaren açıldığı için saat 15:30’dan itibaren kostümlü provaları an be an ve ayrıntılı bir şekilde buradan aktaracağız.

NORVEÇ

Norveç’in temsilcisi Alessandra’yı performansın başında, karanlık sahnede yalnız görüyoruz. Alessandra’nın, daha önceki provalarda görmüş olduğumuz altın şeritlerle süslü yeşil kadife kostümüne siyah tülden pelerini eşlik ediyor. Başındaki tacıyla beraber o kraliçe havasını bize veriyor. Performansın devamında Alessandra’ya dansçılar katılıyor, pelerinini çıkarıyorlar ve ellerinde led ışıklarla dans ediyorlar. Performansın ikinci yarısında sahne turuncu-kırmızı alev rengi ışıklarla kaplanıyor.

MALTA

Malta’nın temsilcisi The Buskers adeta bir bilgisayar oyunundan fırlamış gibi! Bizi mor ve sarı ağırlıklı, rengarek bir sahneyle karşılıyorlar. Performans, Malta’nın geçmiş yıllardaki Eurovision temsilcilerine ait karton maketlerinin yanında başlıyor. Özellikle 2020 ve 2021 temsilcisi Destiny’nin maketi gözümüze çarpıyor. Performansın devamında grubun solistini önce sarı renkli bir bankın üzerinde şarkıyı söylerken görüyoruz. Daha sonra “Do you wanna dance?(Dans etmek ister misin?)” derken grup üyeleriyle beraber dans etmeye başlıyorlar ve sahnedeki enerjileri çok yüksek. Pırlantalarla kaplı saksafon detayı da gözümüzden kaçmıyor. Şarkının ikinci yarısı eski bir klasik araba maketinin içinde başlıyor, yine arkada patlayan rengarenk ışıklar ve bilgisayar oyunu görüntüleri eşliğinde grup üyeleri dans etmeye devam ediyor. Çok eğlenceli!

SIRBİSTAN

Bilgisayar oyunundan fırlamış gibi bir sahne daha! Performans, Sırbistan’ın temsilcisi Luke Black’in devasa bir lotus çiçeğinin içinde uyanmasıyla başlıyor. Ardından şarkıcı doğrulup oturuyor ve sahnede, sırtlarında hortum bağlı dansçılarını görüyoruz ve bu çok ilginç. Performansın başlarında, sahneye çoğunlukla siyah ve mavi tonları hakimken, şarkının ortalarında doğru kırmızılar ve turuncular görüyoruz. Arka planda bilgisayar oyunundan fırlamış devasa bir dinazor var. Luke Black, dans esnasında dansçılarının sırtlarındaki hortumu çekip çıkarıyor, onlar da Luke’a katılıyorlar ve hep beraber dans edip kendilerinden geçmelerini izliyoruz.

LETONYA

Letonya’nın temsilcisi Sudden Lights’ı, grubun adını birebir yansıtan bir sahneyle (Sudden Lights- Ani Işıklar) görüyoruz. Ulusal finalle gösterdikleri performansa çok benzeyen bu performans, karanlık bir sahneyi aydınlatan sarı renkli spot ışıkların önünde başlıyor ve performans boyunca en çok ilgimizi çeken de bu oluyor. Sahne karanlık bir zemine kurulu ve sahnenin kenarlarında ve arka planında aniden patlayan sarı ışıklar görüyoruz. Gerçekten bu sahne grubun adını söylemeden anlatıyor.

PORTEKİZ

Portekiz’in temsilcisi Mimicat ve dansçılarını, ulusal finaldeki siyah-kırmızı görüntülerinin aksine, baştan aşağı kırmızılar içinde görüyoruz. Bu kırmızı görüntüye Mimicat’in pembe eldivenleri ilginç bir tezatlık oluşturarak eşlik ediyor. Sahnede, ulusal finalde gördüğümüz koltuk detayı yok ancak dans benzer bir kareografi ile ilerliyor. Bunun haricinde, ilk prova görüntülerinden farklı olarak Mimicat’in saç stilini yine değiştirdiğini ve bu kez topladığını görüyoruz. Sanıyoruz ki böyle daha güzel duruyor! Latin havasını oldukça hissettiğimiz bir performans.

İRLANDA

İrlanda’nın temsilcisi grup Wild Youth bizi tamamen altın renkli bir sahneyle karşılıyor. Grubun solisti performansına sahneye konuşlandırılmış olan merdivenlerde başlıyor ve şarkıyı söyleyerek merdivenlerden aşağı iniyor. Daha önceki provalarda görmüş olduğumuz altın renkli tulumunun içinde solist adeta 80li yılları günümüze taşıyor. Şarkının nakarat kısımlarında sahnenin mora dönüştüğünü görüyoruz. Performansın sonunda ise yer volkanları ateşleniyor ve grubun diğer üyeleri de şarkıya eşlik ediyor.

HIRVATİSTAN

Veee… Hırvatistan’ın çok konuşulan temsilcisi LET 3 sahnede! Grup üyelerini ulusal final ve önceki prova görüntülerinde gördüğümüz uzun kostümlerinin içinde ve başlarında şapkalarıyla görüyoruz. Performans kırmızı-siyah şeritli ledin önünde başlıyor ve şarkı başladıktan kısa süre sonra arkadaki led ekranda, ilginç makyajlı ve yeşil giyimli devasa kadınlar beliriyor ve adeta bize doğru yürüyorlar! Şarkının devamında led ekranda grup üyelerinin devasa yüzlerini görüyoruz, ardından aynı ekranda grup üyelerinin yüzlerinin küçültülüp çoğaltıldığını görüyoruz. Adeta bir ordu gibiler! Performansın sonunda ise grubun solisti yine yapacağını yapıyor, komple soyunmuyor ancak kaftana benzer kostümünün düğmelerini sonuna kadar açarak bize iç çamaşırlarını gösteriyor.

İSVİÇRE

İsviçre’nin temsilcisi Remo Forrer bizi, siyah renkli, kolları transparan detaylı bir gömlek ile siyah başlayıp adeta bir deniz gibi maviye dönen sahnenin üzerinde karşılıyor. Sahnede koyu renkler hakim. Dansçıların kostümleri de keza öyle. Romantik bir balad gibi başlayıp hareketlenen bu şarkının koreografisi şarkıyla büyük bir harmoni içinde. Şarkının ikinci kısmında, dansçılar, Forrer’in kostümünün içinden, önceki provalarda gördüğümüz o kumaş şeritleri çıkarıyor ve dansları bu şeriklere dolanarak devam ediyor. Sanıyoruz şeritlerde koyu gride karar kılmışlar. Performansın sonunda sahne aydınlanıyor ve zemin pembe bir denize dönüşüyor.

İSRAİL

Unicorn sahnede! Performansın başında, İsrail’in temsilcisi Noa Kirel’i iç içe geçmiş kare şeklindeki ışıkların ortasında otururken buluyoruz. Sahneye koyu renkler hakim. Aynı şekilde Noa ve dansçılarının kostümlerine de. Noa’yı önceki provalarda da gördüğümüz siyah beyaz bir büstiyer ve yüksek belli, bol bir deri pantolonun içinde görüyoruz ve açıkçası oldukça şık. Performans, Noa’nın dansçılarıyla beraber ön sahneye yürümesiyle devam ediyor ve biraz oryantal esintili bir koreografi de görüyoruz. Performansın sonlarına doğru Noa bize “Beni dans ederken görmek ister misin?” diye soruyor ve gösteriyor da! Enerjisi inanılmaz! Ardından, arka ledde devasa bir Noa daha görüyoruz.

MOLDOVA

Kırmızı rengin ağır bastığı bir sahneye daha merhaba diyoruz! Moldova’nın temsilcisi Pasha Parfeni, dürüst olmak gerekirse, sadece kırmızı değil, tüm sıcak renkleri bir arada kullanıyor. Performans, arka ledde kocaman ve kalp gibi atan bir göz şeklinin önünde başlıyor ve bu oldukça ilginç bir görüntü. Pasha Parfeni, ulusal finalden beri gördüğümüz gibi sahnede yalın ayak duruyor ve etnik görüntüsünde, göğüs kısmındaki zincirler dikkat çekiyor. Önceki provalardan farklı olarak Pasha’nın saçlarını ilk kez salık görüyoruz ve bu kendisine hoş bir kava katıyor. Performansın devamında, kaval çalan grup üyesini yüzünde maskeyle görüyoruz. Dansçılar da etnik bir uyum içerisinde. Sahneden ışıklar önce kırmızı, sonra sarı, ardından turuncu ve yine kırmızı oluyor. Zemindeki yanan kara delik görüntüsü de ayrıca dikkat çekici. Parfeni, sahnede duman efektini de bolca kullanıyor.

İSVEÇ

Ve 2012 yılındaki birinciliği ile hepimizin gönlünde taht kuran İsveç’in temsilcisi Loreen sahnede! Melodifestivalen’i izlediyseniz, oradaki sahnesiyle arasındaki farkları kolaylıkla anlayabilirsiniz. Melfest sahnesinde, tavandan sarkıtılarak kullanılan 350 kg ağırlığındaki ışık kutusu, Eurovision sahnesinde kullanılamayacağından dolayı, bugün sahnede o ışık kutusunun küçük bir versiyonunu görüyoruz. Diğer provalardan dolayı bunu zaten biliyorduk ancak bu kadar net şekilde görememiştik. Performansın başında bu fark anlaşılmıyor, Loreen ışık kutusu ve altındaki aynı ölçüdeki platformun arasında yatar vaziyette duruyor ve kamera tersten düze doğru dönerek yavaş yavaş netleniyor. Loreen, Melfest’te ve önceki provalarda da üzerinde gördüğümüz kahverengi catsuit içinde performansını sergiliyor. Melfest’te sarı ağırlıklı ışıklar kullanan Loreen’i, Eurovision sahnesinde ise beyaz ağırlıklı ışıkların altında görüyoruz. Tavan ve tabandaki ışıkların aksine, ışık kutusu gözden kaybolana kadar arka planda sis ve duman efektleri kullanılıyor. Işık kutusu yükselip iyice göz markajından çıktığında ise duman efektleri yerini şerit ışıklara bırakıyor.

AZERBAYCAN

Bu yılki Eurovision Şarkı Yarışması’nın hiç şüphesiz en tarz iki adamı sahnede! Evet, Azerbaycan’ın temsilcileri TuralTuranX’ten bahsediyoruz. Performans, ledlere yansıyan siyah beyaz şerit halindeki görüntülerle başlıyor. İkiz kardeş olan grup üyelerini ekranda kesitler halinde görüyoruz. Ardından sahneye geçiyoruz ve kendilerini renklendirilmiş olarak buluyoruz. Önceki provalarda da üzerlerinde gördüğümüz mor ve yeşil takımların, kareli gömleklerin içinde çok şıklar. Işıklandırmalar da, aynı takım elbiseleri gibi mor ve açık yeşil renklerde. TuralTuranX üyeleri, sahnede kırık kalp şeklinde yüksek bir platformun üzerinde, ellerinde gitarlarıyla, ayaklı mikrofon önünde duruyorlar. Performans sırasında, ekranda yine kesitler halinde ayrı ayrı yüzlerini görüyoruz. Sanıyoruz ki bunu TV’den izlemesi daha güzel olacak. Performansın sonunda, grubun üzerinde durduğu kırık kalp ayrılacak diye bekledik ancak görünen o ki, kırık kalbimiz o kadar da kırık değil.

ÇEKYA

Çekya, bu yıl en beğenilen şarkılardan biri olan şarkıları My Sister’s Crown ile sahnede! Vesna üyeleri pembeler içinde tam bir oyuncak bebek gibi duruyorlar ama şarkıda da söyledikleri ve arka ledlere yansıttıkları gibi, onlar kimsenin oyuncak bebeği değiller (We’re not your dolls). Grubun 6 üyesi sahnede birbirleriyle muazzam bir uyum içerisinde hareket ediyorlar. Açık renkli arka plan, şarkının devamında yerini, yardım isteyen ellerle, grup üyelerinin öfkeli yüzlerine bırakıyor. Kadın gücünü iliklerimize kadar hissettiğimiz bu performansta, arka ledde, kadına şiddet için yardım çağrısı anlamı taşıyan, baş parmak içerde yumruk hareketi de gözümüzden kaçmıyor.

HOLLANDA

Hollanda’nın Eurovision 2023 temsilcileri Mia ve Dion sahnede! Performans karanlık bir sahnede, Dion’u görmemizle başlıyor ve sonra Mia da ona katılıyor. Dönen sahne kullanmaları gerçekten ilgi çekici ve güzel. sahne de kostümler de siyah ağırlıklı ve arka ledden gelen ışık kırığı, gökkuşağı sızıntısı görüntüsü hoş bir ambiyans oluşturuyor. Performans boyunca Mia ve Dion şarkıyı çoğunlukla birbirlerine bakarak söylüyor ve dönen platformdan inmiyorlar. Koyu renk ağırlıklı sahnede, performansın sonlarına doğru, şarkının yükselmesiyle birlikte ışık patlamaları görüyoruz.

FİNLANDİYA

Prova sırası büyük ilgi çeken Finlandiya’da! Kaarija, önceki prova görüntülerinden de aşina olduğumuz tahta kutunun içinde şarkısına başlıyor ve tahta aralıklarından bize bakıyor. Ardından kutunun üstünden çıkarak üzerindeki meşhur yeşil bolerosuyla çılgın dans şovuna başlıyor ve arka planda Kaarija’nın devasa gölgesini görüyoruz. Kaarija’nın, elbiselerinin şeritten uzantılarını elinde tuttuğu, pembeler içindeki dansçıları, tahta kutunun kapısını açıp dışarı çıkıyorlar ve şov daha renkli bir hal alıyor. Kutunun üstünden inen Kaarija, performansına, sahnenin ortasındaki tahta paletler üzerinde devam ediyor. Çılgın danslarının ardından, o meşhur uzun eşek sahnesini görüyoruz. Performansın sonlarına doğru zemin ve arka planı ışıl ışıl oluyor, sonunda ise gökkuşağının tüm renklerini sahnede görebiliyoruz.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir